هوش مصنوعی در صنعت مد

صنعت مد و طراحی از آنجایی که به صورت مستقیم با ترجیحات مصرف کنندگان در ارتباط است ، همیشه یکی از صنعت هایی بوده که به سرعت با نوآوری و فن آوری های موجود همسو شده است . در این مطلب به هوش مصنوعی در صنعت مد می پردازیم . مد صنعتی هست که که همیشه چه برای تولید کنندگان لباس و چه برای مصرف کنندگان محبوبیت و جذابیت زیادی داشته بنابر این تغییرات تاثیر گذار بر این صنعت نیز می تواند جذابیت های زیادی داشته باشد. ورود هوش مصنوعی در صنعت مد می تواند فرصت های جدیدی را برای طراحان مد و لباس و مشاغل مرتبط با آنها فراهم کند.

مزیت های هوش مصنوعی 

تاثیر در تسریع روند کارها و همچنین افزایش کیفیت و دقت طرح ها از مواردیست که در کاربرد هوش مصنوعی در صنعت مد به چشم می خورند. می دانیم که طراحی لباس به صورت کلی یک فرایند خلاقانه است ،بنابر این میتواند دارای خطاهای زیادی باشد حال با ورود هوش مصنوعی در طراحی لباس طراحان می توانند کار های خود را با سرعت و درصد خطای پایین تری انجام دهند . آن ها همچنین می توانند با استفاده از الگوریتم های پیشرفته و تحلیل های هوش مصنوعی روند تغییر و تحولات در صنعت مد ، نیاز های بازار  و حتی روند تغییر سلیقه مصرف کنندگان و تمایل به سبک های مختلف را آنالیز کرده و طرح های خود را بر این اساس منطبق کنند . یکی دیگر از قابلیت های هوش مصنوعی این است که می ‌تواند مفاهیم طراحی لباس را بر اساس ورودی ‌های خاص، مانند رنگ ، پارچه و حتی سبک ، تولید کند، و در زمان و تلاش طراحان صرفه‌ جویی قابل توجهی داشته باشد و به جای اینکه از صفر شروع کنند ، این زمان را صرف تمرکز بر اصلاح طرحشان کنند.

همچنین هوش مصنوعی در صنعت مد ، در طراحی الگو ، انتخاب پارچه، تسهیل فرایند تولید انبوه و در نتیجه افزایش رضایت مشتریان کاربرد دارد.الگوریتم های آن می توانند خطوط تولید را بهینه کنند، ضایعات را کاهش دهند و کارایی را افزایش دهند ، همچنین می‌توانند تقاضا برای محصولات خاص را پیش ‌بینی کنند.

اما توجه داشته باشید که  طراحی لباس با هوش مصنوعی به همان میزان که مزیت ها و کاربردهای زیادی دارد ، چالش هایی را نیز به دنبال دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

چالش های هوش مصنوعی 

از قابل توجه ترین موارد نگران کننده ای که ورود هوش مصنوعی در صنعت مد به همراه دارد ، پتانسیل آن برای جایگزینی نیروی انسانی است. زیرا الگوریتم ‌های هوش مصنوعی قابلیت انجام کار هایی نظیر طراحی و بازاریابی را دارند و این امکان را به صاحبان مشاغل و تولید کنندگان می دهد که به جای استفاده از نیروی انسانی از  هوش مصنوعی استفاده کنند و در نتیجه در پی آن بسیاری از مشاغل از بین می روند

مورد دیگر پتانسیل هوش مصنوعی برای همگن کردن مد است. به این معنی که استفاده همگانی از این پدیده نو ظهور می تواند موجب از بین رفتن خلاقیت و تنوع شود که آسیب جبران ناپدیزی را به صنعت مد وارد می کند و می تواند کل صنعت را تحت الشعاع قرار دهد.

 

 

سایت های رایگان هوش مصنوعی در صنعت مد

در این قسمت قصد داریم تعدای از هوش مصنوعی های رایگان در صنعت مد را معرفی کنیم . همچنین در حال حاضر بسیاری از سایت های بزرگ به صورت رایگان گزینه های هوش مصنوعی در صنعت مد را ارائه کرده اند که یکی از این سایت ها گوگل است دیگر از سایت های رایگان هوش مصنوعی در طراحی لباس شامل موارد زیر می شود:

  • ChatGPT
  • Cala
  • open AI
  • Vue.AI
  • Bodify
  • Styleriser
  • Stylumia

بهترین ابزارهای هوش مصنوعی در طراحی لباس

ابزارهای بسیار متنوعی در زمینه طراحی لباس وجود دارند که مبتنی بر هوش مصنوعی بوده و بسیار کاربردی هستند. استفاده از این ابزرا در دنیای امروزه بسیار رایج بوده و روز به روز در حال افزایش است . در ادامه  تعدادی از این ابزار را معرفی کرده و کاربردشان را بررسی می کنیم .

 

CALA

Shirt variations generated by CALA’s AI (powered by DALL·E).

 

در سیستم CALA، روش کار به این صورت است که کاربر استایل پایه را انتخاب می کند برای مثال چه چیزی را می خواهد طراحی کند (شلوار ، دامن ، بلوز ) که 25 گزینه فعال برای انتخاب دارد .

با این کار دیگر نیازی نیست که کاربر یک دستور نوشتاری کامل همراه با جزئیات بنوسید هوش مصنوعی مولد این سیستم با دو دستور نوشتاری این کار را انجام می دهد.

حال این دو دستور چه هستند؟ دستور اول طراحی محصول را براساس صفت‌ها و جنس پارچه توصیف می‌کند  ، دستور دوم ویژگی‌ها و جزئیاتی همچون یقه یا زیپ را توضیح می‌دهد.

Designovel

 

هوش مصنوعی در صنعت مد

 

این ابزار طراحی مد به صورت کلی روند طراحی را برای کاربران بسیار آسان کرده است و حتی کاربران معمولی هم که هیچ تجربه ای از طراحی و دوخت  ندارند می توانند با آپلود طرح‌ ها و تصاویر الهام ‌بخش خود یک طرح سفارشی مطابق با دیدگاهشان از این ابزار تحویل بگیرند . همچنین این ابزار دارای قابلیت پیشنهاد طراحی خودکار است که باعث شده بسیاری از طراحان برای خلق مجموعه های خلاقانه خود ، از آن استفاده کنند.

Styleriser

یک پلتفرم جالب و مفید مبتنی بر هوش مصنوعی است که با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین، به مشتریان کمک می‌کند تا اقلامی را پیدا کنند که با سلیقه و شکل صورت آنها مطابقت دارند. در واقع این ابزار یک دستیار خرید آنلاین است که تجربه خرید آنلاین را برای کاربران لذت بخش تر می کند .

 

Zmo.ai

 

این پلتفرم چندین ابزار ایجاد تصویر با هوش مصنوعی را ارائه می دهد. یکی از ویژگی های آن “Zmo AI Models” است که به کاربران این امکان را می دهد تا لباس های مد روز را در هزاران مدل در عرض چند دقیقه به نمایش بگذارند.
این پلتفرم تصاویر مدل های انسانی دیجیتالی با کیفیت بالا را تولید می‌ کند. همچنین به طراحان اجازه می‌ دهد تا در عرض چند دقیقه کتاب ‌های ظاهری و عکس ‌های سرمقاله‌ ای از مجموعه ‌های خود را ایجاد کنند. این ویژگی مشتریان را قادر می سازد تا تصویر دقیق تر و کامل تری از برند مورد نظر داشته باشند و تجربه خرید آنها را بهبود می بخشد.
علاوه بر این، این پلتفرم دارای یک مولد هنر هوش مصنوعی است که عکس ‌های با کیفیت بالا و واقعی را از متن یا تصاویر ایجاد می ‌کند. کاربران همچنین می توانند به صورت حرفه ای عکس ها و تصاویر را با چند کلیک ویرایش کنند.