1398/02/10
نکات مهم برای خرید یک چرخ خیاطی خوب و بادوام

مهمترین نکاتی که حرفه ای ها، آماتورها و تازه کارها قبل از انتخاب و خرید چرخ خیاطی باید در نظر بگیرند. نکات کلیدی در انتخاب چرخ خیاطی که ممکن است در آینده با آنها مواجه شوید.

چگونه يك چرخ خياطي مناسب انتخاب كنيم ؟

توصیه هایی تخصصی و کامل جهت انتخاب و خرید چرخ خیاطی

نکاتی که باید قبل از خرید چرخ خیاطی درنظر گرفت.


در كشورهاي پيشرفته سايت و مجلات تخصصي خياطي مشابه با خودروها ، نسبت به تست تمامي جنبه هاي چرخهاي خياطي و نمره دهي به هر بند و امتياز بندي كلي، فارغ از اينكه چرخ خياطي ساخت آن كشور يا وارداتي باشد، اقدام مي نمايند و در نتيجه خريدار براساس مقايسه آن و براساس بودجه تخصيص داده نسبت به خريد چرخ خياطي مورد نياز خود اقدام مي نمايد. ولي در كشور ما متاسفانه مراجع دقیق و کارشناسی شده ای برای ارائه م مقایسه انواع چرخ خیاطی وجود نداشته است . در این مقاله قصد داریم به نکات تخصصی و فنی مورد نیاز برای خیاطان حرفه ای و یا آماتور بپردازیم تا با درنظر گرفتن این موارد در هنگام انتخاب چرخ خیاطی، به بهترین انتخاب برسیم. جهت درست انتخاب كردن چرخ خياطي نياز به در نظر گرفتن  پارامترهايي توسط خريدار مي باشد تا علاوه بر برآورده ساختن رضايت و  نيازهاي بالفعل،  بتواند نيازهاي بالقوه و آینده خود را نيز برآورده سازد.  
نيازهاي بالفعل ( خواسته هاي اصلي ) كاربر جهت انتخاب چرخ خیاطی شامل موارد زير است :


1- قابليت دوخت با كيفيت بالا برای طرح هاي دوخت اساسي از قبيل راسته دوزي ، زيگزاگ و جادكمه را داشته باشد . 
2-نحوه استفاده از آن راحت بوده و حداكثر با مراجعه به كتابچه يا فيلم آموزشي يا سايت واحد توليد كننده امكانپذير باشد. علاوه بر كتابچه و فيلم آموزشي، آموزش هاي مورد نياز به صورت ساده و قابل فهم ارائه شده باشد تا کاربر براي هر سئوال نياز به مراجعه حضوري به فروشنده يا ديگر مراكز آموزشي نداشته نباشد .
3-با توجه به فضاي كم منازل امروزی، چرخ خیاطی می بایست امکان جابجایی و استفاده در مکان های مختلف را داشته باشد و مشابه چرخ هاي خياطي قديمي نياز به استقرار آن برروي  ميز مخصوص نباشد و بتوان آن را برروي هر ميزي قرار داده و دوخت مورد نظر را انجام داد .
4- وزن سبک و امکان حمل و نقل راحت آن توسط كاربر( برخلاف چرخ هاي خياطي قديمي كه اكثر قطعات آنها چدني بوده و در نتيجه وزن زيادي داشتند ،  بدليل پيشرفت هاي بعمل آمده درحوزه هاي تكنولوژي هاي توليد و مواد، وزن چرخ خياطي بدليل استفاده از مواد اوليه پلاستيكي ، كامپوزيت ها ، فولادها و آلومينيم با استحكام بالا، هر روزه سبك تر مي شود).
5- قابليت تنظيم طول دوخت و احيانا پهناي دوخت را داشته باشد.
6-سيستم كشش نخ قابليت عملکرد و کار با تمامي نخ هاي موجود در بازار را داشته و دوختی خوب و با كيفيت را ارائه بدهد .
7- دارا بودن ظاهري زيبا و جذاب
8- كيفيت و قيمت مناسب با بودجه در نظر گرفته شده توسط خريدار را داشته باشد .
9- با توجه به اینکه خدمات پس از فروش و ارائه قطعات یدکی مناسب و استاندارد از نکات بسیار مهم در حفظ و نگهداری چرخ خیاطی است، وفور قطعات يدكي مرتبط با چرخ خیاطی و مراكز خدمات پس از فروش جهت گارانتي و وارانتي اصل مهمي در چرخ خريداري می باشد. 
10- وجود شبكه گسترده نمايندگي هاي معتبر جهت سرويس و تعميرات و فروش لوازم جنبي ، تا در صورت بروز ايرادي نيازي به ارسال چرخ خياطي به مراكز استان يا تهران جهت هرگونه سرويس و تعميري نباشد .
11- دارا بودن نشانه استاندارد ( ايمني ) يا CE و غيره كه دلالت بر انجام آزمون هاي ايمني برروي چرخ خياطي و تائيديه آن توسط شركت بازرسي هاي مورد تائيد موسسات استاندارد كشورهاي مختلف دارد. اين تائيديه خطرات عمومي موجود را كه ممكن است در حين استفاده از چرخ هاي خياطي براي تمام افراد و محيط اطراف چرخ خياطي پيش بيايد را در برمي گيرد. با توجه به اينكه در صورت وجود نشانه استاندارد ايمني برروي چرخ خياطي، مي توان صحت داشتن گواهي را با ارسال پيامك از سازمان استاندارد ايران جويا شد، لذا با توجه به تغييرات بندهاي استاندارد و بروز شدن آنها و در نتيجه سخت تر شدن اخذ تائيديه، توصيه مي گردد كه چرخ خياطي را كه واجد نشانه استاندارد ايمني ايران مي باشد را مد نظر قرار داد، زيرا امكان دارد تائيديه CE مطابق با استاندارد قبلي كه در حال حاضر معتبر نمي باشد، براي چرخ خياطي گرفته شده باشد. درضمن نكته مهم اين است كه تفاوتي بين بندهاي استاندارد ايران با استاندارد بين المللي وجود نداشته و استاندارد ايران مطابق با آخرين تغييرات استانداردهاي جهاني تحت ويرايش قرار مي گيرند و شركت ها مكلف به رعايت آنها هستند. 


نيازهاي بالقوه که ممکن است کاربر در آینده با آنها مواجه شود و می بایست در هنگام خرید و انتخاب چرخ خیاطی به آنها توجه نماید شامل موارد زير است :
1- وجود بازويي آزاد كه  قابليت دوختن راحت سرآستين و پاچه شلوار را مي دهد، كه چرخ هاي كف تخت فاقد آن مي باشند و دوختن آنها با چرخ خياطي كف تخت زمان و دقت بيشتري را مي طلبد . 
2-فضاي دست بيشتر جهت راحت گرفتن پارچه با دست 
3-قابليت تنظيم فشار ميل پايه جهت  حرکت مناسب و صحیح پارچه هنگام دوخت
4- وجود شانه كارپيش بر بالا (D.F.T) جهت عدم انحراف دوخت به چپ و راست (کج بردن پارچه ) ، يكنواختي طول بخيه و عدم كيس انداختن برروي پارچه 
5-وجود پدال يا  كليد براي دو وضعيته كردن دور ( كند و تند ) چرخ خياطي
6-وجود سوزن نخ كن جهت راحتي نخ كردن چرخ خياطي
7- وجود دكمه جهت قرار گرفتن سوزن در وضعيت بالا يا پايين، براي حالتي كه نياز به تغيير جهت دوخت و ... داريم، حائز اهميت مي باشد .
8- مجهز بودن چرخ خياطي به لامپ LED ياSMD  جهت عمر بيشتر لامپ اصلي و عدم نياز به تعويض زود هنگام لامپ هاي رشته اي  سابق كه براحتي و در اثر لرزش مي سوخت و عمر آن كم بود . همچنين باعث مصرف كمتر برق مي شود . 
9- وجود پتانسيومتر كشويي جهت تنظيم دور چرخ خياطي بدون نياز به استفاده از پدال پايي (دکمه موجود در چرخ های الکترونیکی که از طریق آن به آسانی سرعت دوخت قابل کنترل است)  .
10- قابليت نصب انواع پايه ها برروي چرخ خياطي
11- قابليت انتخاب و اجراي سريع طرح دوخت هاي متنوع با فشار دادن دكمه 
12-قابليت دوخت استرچ
13-وجود لامپ جهت اعلام هشدار اتمام نخ ماسوره .
14- در صورت نياز به دوخت حرفه اي كمپلتي تمام دور بخاطر كيفيت بهتر بخيه  زنجيري، كه كمپلتي هاي نيم دور فاقد اين خصوصت مي باشد.
15-صداي كم چرخ خياطي .
 

 

نظرات