1398/03/20
طراحان مد_کریستین دیور

کریستین دیور (متولد 21 ژانویه 1905، متوفی 23 اکتبر 1957) طراح مد فرانسوی است که شهرتش را مدیون تأسیس یکی از معروفترین خانه‌های مد دنیا به نام کریستین دیور است.

کریستین دیور متولد شهر گرنویل در سواحل نورماندی فرانسه است. او دومین فرزند از 5 فرزند موریس دیور و همسرش ایزابل کاردامون است. موریس دیور تولید کننده‌ی کود ثروتمندی بود که بنگاهی خانوادگی به نام Dior Frères را اداره می‌کرد. کریستین 4 برادر و خواهر به نامهای ریموند (پدر فرانسوا دیور)، ژاکلین، برنارد و کاترین داشت. زمانیکه کریستین 5 ساله بود خانواده‌شان به پاریس نقل مکان کردند هرچند که همچنان برای تعطیلات تابستانی را در سواحل نورماندی سپری می‌کردند.
خانواده‌ی دیور امیدوار بودند که کریستین دیپلمات شود ولی او علایق هنری داشت و آرزو می کرد که وارد کارهای هنری شود. وی برای کسب درآمد طرحهای هنری اش را به قیمت 10 سنت برای هر طرح در بیرون منزلش به فروش می گذاشت. در سال 1928 کریستین ترک تحصیل کرد و با پولی که از پدرش گرفته بود گالری هنری کوچکی خرید که به همراه دوستش در آنجا کارهای هنری ای شبیه آثار پابلو پیکاسو را می فروختند. سه سال بعد، بعد از مرگ مادر و بردارش و متعاقب ورشکستگی تجارت خانوادگیشان که به خاطر رکود بزرگ پدرش مالکیت بنگاه خانوادگی را از دست داد، کریستن نیز مجبور شده که گالری اش را تعطیل کند.
در سال 1937 دیور به استخدام Robert Piguet، طراح مد، درآمد و این فرصت را یافت که سه کلکسیون  Piguetرا طراحی کند. دیور بعدها گفته بود که Piguet به من آموخت که سادگی [در طراحی] ارزشی است که زیبایی و وقار را به ارمغان می آورد. "Cafe Anglais" یکی از طرحهایش برای Piguet پیراهنی با دامنی کوتاه و چیندار بود که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

همزمان با کار در Piguet وی برای Pierre Balmain هم کار میکرد و همچنین به عنوان طراح خانه برای Marc Bohan (که در سال ۱۹۶۰ به عنوان رئیس بخش طراحی کریستین دیور پاریس انتخاب شد) حضور موفقی‌ داشت. دیور زمانیکه برای خدمت سربازی فراخوانده شد Piguet را ترک کرد.در سال ۱۹۴۲ بعد از اینکه دیور ارتش را ترک کرد به خانه مد Lucien Lelong پیوست، جایی‌ که وی و Balmain از طراحان اولیه‌ بودند.در زمان جنگ جهانی‌ دوم دیور به عنوان کارمندLelong  (که برای حفظ صنعت مد فرانسه به دلیل اقتصادی و هنری کار میکرد) برای همسران افسران نازی و همکاران فرانسوی آنها لباس طراحی میکرد همانطور که سایر طراحان مثل Jean Patou ، Jeanne Lanvin ، Nina Ricci که در صنعت باقی‌ مانده بودند به این صورت فعالیت میکردند. در زمانیکه دیور برای همسران افسران نازی لباس تهیه‌ میکرد،خواهرش کاترینا (۱۹۱۷-۲۰۰۸) که یکی‌ از اعضای نیروهای مقاومت فرانسه بود توسط گشتاپو دستگیر و به اردوگاه Ravensbrück فرستاده شد تا هنگامیکه در می ۱۹۴۵  آزاد شد.                                                                                                                                          
در هشتم دسامبر ۱۹۴۶ دیور خانه مدش را با حمایت Marcel Boussac یکی‌ از امپراطوران صنعت پارچه‌های نخی،دایر کرد.نام واقعی‌ اولین مجموعه طراحی وی که در ۱۲فوریه ۱۹۴۷ ارائه شد Corolle (به معنی‌ حلقه‌ای کوچک از گلبرگها در اصطلاح گیاهشناسی) بود ولی‌ Carmel Snow سردبیر Harper's Bazaar عبارت "ظاهر مدرن/نو" (New Look) را برای آن به کار برد.طرحهای دیور بیشتر اندامی و برش دار بودند تا اینکه مثل یک جعبه بدون شکل و با حداقل استفاده از پارچه مثل مدلهای دوران جنگ جهانی‌ دوم (به خاطر سهمیه بندی پارچه) باشند. وی استاد خلق کردن اشکال و سیلوئت بود. از دیور نقل شده است که "من زنان گلسان(شکوفا) طراحی کردم".پارچه‌های انتخبی وی عمد‌تاً با سینه بندهای ضخیم،تنگ، فنردار و بلند،فرم دهنده‌های باسن(پد) ، کرستهای کمر و زیرپوشهای زنانه آراسته می‌شدند که باعث میشد پیراهنهای طراحی شده وی از کمر به یکباره باز شوند و به مدل‌ها ظاهری دارای انحنا و قوسهای ظریف زنانه بدهند.
در ابتدا زنان به طرحهای و اعتراض داشتند چرا که لباس‌ها پاهای آنها را میپوشاند و آنها از زمان کمبود پارچه عادت به این مساله نداشتند، به علاوه استفاده از مقدار زیادی پارچه تنها برای یک دست لباس واکنشهای شدیدی را برانگیخته بود.در جریان یکی‌ از پروژه‌های عکاسی در بازار پاریس عده‌ای از زنان فروشنده به بهانه ولخرجی به مدل‌ها حمل کردند اما با پایان یافتن کمبودهای دوران جنگ اعتراضها هم خاتمه یافتند. مجموعه New Look تحولی در لباس زنان به وجود آورد و پاریس را بعد از جنگ جهانی‌ دوم مجددا به عنوان مرکز مٔد جهان مطرح کرد.

دیور در ۲۳ اکتبر ۱۹۵۷ زمانیکه در Montecatini ایتالیا در تعطیلات به سر می‌برد درگذشت.بر طبق بعضی‌ از گزارشات وی بر اثر سکته قلبی نشی‌ از پریدن استخوان ماهی‌ به گلویش فوت کرد.اطلاعیه مجله تایمز مرگ وی را بر اثر سکته قلبی بعد از ورق بازی اعلام کرد. هر چند که یکی‌ از آشنایان دیور از جامعه اعیان پاریس در خاطراتش نوشته است که شایعه شده بود که سکته قلبی وی به دلیل یک رابطه جنسی‌ شدید و پر حرارت بوده است. تاکنون علت دقیق مرگ دیور آشکار نشده است.
Paul Gallico در کتاب "آقای اریس به پاریس میرود" ( در انگلستان با نا م ‌‌گلهایی برای خانم هریس،چاپ ۱۹۵۸) داستان زنی‌ نظافتچی ساکن لندن را تعریف می‌کند که عاشق لباسهای صاحبکارش که طراح و خیاط بود میشود و تصمیم می‌گیرد که به پاریس برود تا برای خود یک لباس شب مارک دیور بخرد.
در رمان "سرگذشت پرنده‌ی کوکی" نوشته هاروکی موراکامی عطر کریستین دیور به عنوان یک نماد موثر در قسمتهای مهم و حیاتی داستان قرار گرفته است.
خواننده و آهنگساز انگلیسی Morrissey آهنگی با نام "کریستین دیور` در طرف دوم آلبوم تک آهنگی خود به نام "در آینده وقتی‌ همه چیز خوب است" ارائه کرده است.

 

 

 

 

نظرات