1398/03/21
طراحان مد_ جان چارلز گالیانو

جان چارلز گالیانو طراح مد انگلیسی متولد جبل الطارق, طراح اصلی شرکت های مد فرانسوی ژیوانشی (اکتبر 1995 تا اکتبر 1996), کریستن دیور ( اکتبر 1996 تا مارس 2011) و شرکت خودش ( سال 1998 تا 2011) است. گالیانو در حال حاضر مدیر هنری خانه مد میسون مارگیلا در پاریس است.

گالیانو متولد جبل الطارق , از پدری اهل همان جا(خوان گالیانو) و مادری اسپانیایی (آنیتا) است و دو خواهر دارد. هنگامی که گالیانو 6 سال داشت, خانواده اش در جستجوی کار به انگلستان رفتند و در استریت هام در جنوب لندن ساکن شدند و بعد از آنجا به دالویچ و براکلی نقل مکان کردند. خانواده اش کاتولیک و بسیار معتقد بودند. گالیانو خجالتی و تو دار بود.  گاها از تلاش هایش برای جا افتادن در محیط زندگی اش صحبت می کند. " فکر نمی کنم مردم می فهمیدند که من اهل کجا هستم". مادر او رقصنده  فلامنکو بود و همیشه بهترین و مناسب ترین لباس هارا تن جان گالیانو می کرد, حتی وقتی می خواست از فروشگاه های محلی خرید کند. طرز لباس پوشیدن وخلاقیات احساساتی او باعث شده بود در مدرسه  پسرانه گرامر لندن, مدام مورد آزار و اذیت قرار گیرد.
کارهای اولیه:
بعد از گذراندن مدرسه سنت آنتونی و مدرسه گرامر ویلسون در لندن, گایانو برای ادامه تحصیل به مدرسه هنر سنت مارتین رفت. وی در سال 1988 با درجه عالی از این مدرسه فارغ التحصیل شد. اولین مجموعه او تحت تاثیر انقلاب فرانسه بود و شگفت انگیزان نام داشت(قطعه موسیقی اثر جرمی هیلی).
این مجموعه بازخورد های مثبتی به همراه داشت و تماما توسط فروشگاه مد "بروان" دراندن خریداری شد. سپس او برندی با نام خودش در کنار آماندا هارلش طراح " هارپر و کوینز" و استفان جونز کلاه فروش  همکار سالیان طولانی خود تاسیس کرد. در ادامه راه گالیانو استودیویی اجاره کرد اما استعداد او برای مدیریت مفید فایده نبود. به علاوه اینکه اوقات زیادی را صرف تفریحات شبانه اش در لندن می کرد. ابتدا جان براون حامی مالی کارهای او بود اما با اتمام قرارداد او , پیتر برتسلن که مالک اگو چیک و پشتیبان مالی کاترین همنت نیز بود , حمایت مالی گالیانو را بر عهده گرفت. قرارداد برتسلن در سال 1988 پایان یافت . تا سال 1990 گالیانو ورشکست شده بود و برند ی که با نام خود در لندن تاسیس کرده بود دیگر نمی توانست او را تامین کند. از این رو به پاریس رفت تا هم پشتیبان مالی پیدا کند و هم بتواند با مشتریانی ثابت قرار داد ببندد. فایکال آمور طراح مراکشی ساکن پاریس که مالک و مدیر هنری برند پلین سود ,از گالیانو دعوت کرد که در دفتر اصلی پلین سود کار کند. اولین مجموعه ی او در سال 1989 در هفته مد پاریس به نمایش در آمد. سوزانا کنستانین مدل فوق العاده مشهور برای گالیانو در این زمان کار کرده است . گالیانو به کسب موفقیتی طراحان مشهوری مانند پاتریک کاکس(طراح کفش) نیز کمک کرده است. سال 1991 سالی بود که گالیانو طراحی لباس های کایل مینگو, را در تور کنسرت هایش انجام داد.

 

 

 

پاریس:
قرارداد او با آمور در سال 1993 پایان پذیرفت و نتوانست در اکتبر آن سال مجموعه ای را  ارائه کند و فصل را از دست داد. با کمک سردبیر مجله ووگ آنا وینتور و آندره لی تالی خبرنگار ونتی فیر , گالیانو به سالو شولمبرگر معرفی شد. شولمبرگر فعال اجتماعی و محور فعالیت های عرصه ی مد و سرمایه گذار پرتقالی شرکت آربلا, جان بالت و مارک رایس بود.  بواسطه این ارتباط بود که گالیانو توانست از نظر مالی و نیز اجتماعی حمایت بدست آورد تا در جامعه پاریس اعتبار کسب کند. این موقعیت بسیار مهمی برای گالیانو , به عنوان دارنده خانه طراحی مد بود و از آن به نام " لحظه تاثیر گذار دنیای مد" خود نام می برد.

ژیوانشی : جولای 1995 گالیانو توسط مالک مجموعه فروشگاه های لوکس" ال وی ام اچ", برنارد آرنو به عنوان طراح ژیوانشی انتخاب شد. گالیانو اولین فرد انگلیسی بود که مدیر یک فروشگاه لباس های سفارشی و سطح بالای یک مجموعه ی فرانسوی شد. در 21 ژانویه 1996 اولین مجموعه لباس های شیک و سفارشی او در مرکز مهم ژیوانشی در استاد دو فرانس به نمایش در آمد و رسانه های دنیای مد از آن بسیار  استقبال کردند و مجموعه را ستودند. حتی بعضی از لباس های گالیانو در این مجموعه , به عنوان بخشی از شناسه ها و شاخصه های مجله وگ ثبت شدند. الکساندر مک کووین بعد از مدتی جای او را در ژیوانشی گرفت.

دیور : " ال وی ام اچ" در اکتبر 1996 , گالیانو را جایگزین جیان فرانکو فر در دیور کرد. مجموعه های لباس های حاضر ی و سفارشی گالیانو در دیور بسیار تمجید شدند. در سال 2010 عشقش به تاتر و زنانگی را به عنوان محور و سرچشمه خلاقیت هایش بر ملا کرد و چنین گفت که " کار من اغوا کردن است" و میلسینت راجرز , وارث استاندارد اویل را الهه ی تاثیر گذار بر خود خواند. دیور در 25 فوریه 2011, اعلام کرد که  گالیانو را به خاطر نطق پر حرارت ضد یهودیش در کافه ای در پاریس  از ادامه کار معلق کرده است. همان روز سایتی مردمی در پاریس, وبدیویی دریافت کرد که درآن گالیانو در همان کافه و در سال قبلش مشغول همان بیوده گویی ها بود. گالیانو ی مست در آن ویدیو نشسته بود و به عده ای از زنان ایتالیایی توهین می کرد و می گفت:" من هیتلر را دوست دارم... افرادی مانند شما باید بمیرند..مادران, پدرجدان و اجداد شما باید با گاز خفه می شدند..." این اتفاق درست قبل از هفته مد پاریس در فصل زمستان/پاییز 2011/2012 افتاد.
صنعت و دنیای مد احسسات متفاوتی در مورد صحبت های  ضد یهود گالیانو نشان دادند. ناتالی پورتمن که قراردادی کاری با گالیانو داشت اذعان داشت که از حرف های گالیانو بسیار شوکه شده است....و از اینکه هنوز چنان تعصباتی وجود دارند که باعث می شوند زیبایی دنیا دیده نشوند  متاسف است....از طرف دیگر هنر پیشه ای فرانسوی به نام اوا گرین گفت: " گاهی اوقات شما اشتباه می کنید. فکر نمی کنم گالیانو ضد یهود باشد. من یهودی هستم. فکر نمی کنم او چیزی بر ضد یهودیان گفته باشد. فکر می کنم این حرف ها بیشتر به خاطر مستی او باشد." گالیانو این ادعا ها را رد کرد و دادخواستی علیه زوجی که افترای ضد یهود بودن به او زده بودند ارائه کرد.
در اول مارس 2011 , دیور اعلام کرد که آنها اقداماتشان  را برای اخراج گالیانو شروع کرده اند. مدیر اجرایی دیور, سیدنی تولنادو,  گفت " من به شدت گفته های گالیانو را محکوم می کنم. با وجود این دیور بر ادامه پشتیبانی خود از برند گالیانو به واسطه ی مجوز آن,  تاکید داشت. دیور بیل گیتون را جایگزین  گالیانو به عنوان مدیر هنری  کرد و مدیریت برند گالیانو را بر عهده او خواهد گذاشت.
افکار ضد یهود در فرانسه جرم محسوب می شود. در دوم مارس 2011, اعلام شد که گالیانو باید به خاطر صحبت های نژاد پرستانه بر ضد مشتریانی در  کافه" در دادگاه حاضر شود. دادگاه در 22 مارس 2011 آغاز شد. وکیل گالیانو در دادگاه گفت که این اظهارات و توهین های نژاد پرستانه و ضد یهود گالیانو در کافه, به خاطر اعتیاد های زیاد و خستگی و استرس ناشی از کار بوده است. گالیانو در 8 سپتامبر 2011 به خاطر اظهارات و صحبت های نژاد پرستانه مجرم شناخته شد و محکوم به پرداخت 6 هزار دلار شد.
دادگاهی در پاریس که به مسائل تجاری می پرداخت ادعای دریافت خسارت شرکت گالیانو,  چین فریدوم , از شرکت دیور رد کرد و دلیل آن را لغو قرارداد مشاوره ی بخش لباس های سفارشی و شیک از طرف گالیانو عنوان کرد. دادگاه شرکت گالیانو را به خاطر به خطر انداخت نام و شهرت شرکت دیور, محکوم به پرداخت ا میلیون و 600 هزار یورو  کرد. 21 نوامبر 2013 دادگاه استیناف پاریس , دادخواست بخش لباس های سفارشی و شیک دیور برای ارجاع شکایتشان از گالیانو را به دادگاهی مرتبط با مسائل تجاری رد کرد و گالیانو و شرکت دیور را محکوم به پرداخت 2500 یورو, هزینه های دادگاه کرد.گالیانو پی گیر در خواست 6 میلیون یورو خسارت  خود بواسطه ی این جریان است.

 

.
 

بازگشت به دنیای مد:
در اوایل سال 2013 , گالیانو دعوت نامه ای را از اسکار دلا رانتا دریافت کرد که در آن از او خواسته شده بود که به طور موقت برای آماده کردن مجموعه ی لباس های حاضری که باید به هفته مد نیویورک  در فوریه می رسید, به آنها کمک کند. در این مدت نامه های زیادی از کمپین حمایت از خودش دریافت کرد که او را به سبب اعتراف به اشتباهش و عذر خواهی بابت آن تشویق کرده بودند و حمایتشان را از او اعلام کرده بودند. اسکار دلا رانتا حتی هنگامی که عکسی از او در حال رفتن به دادگاه با کلاهی شبیه به یهودیان چاپ شد نیز از گالیانو حمایت کرد.
در هنگام شوی لباس , گالیانو با وجود استقبال زیاد از کارهایش به روی صحنه نیامد.  روزنامه نگاران حتی در آن زمان از گالیانو به عنوان جانشین اسکار دلا رانتا نام بردند. مدرسه جدید طراحی پارسونز مقصد بعدی گالیانو به عنوان مدرس بود. 12 ژوئن 2103 اولین مصاحبه ی گالیانو بعد از اخراجش از دیور پخش شد. " من می توانم خلق کنم... من آماده ی خلق کردنم... امیدوارم به سبب کفاره ای که بابت کارم پرداختم, فرصتی دوباره به من داده شود."


در اکتبر 2014 اعلام شد که گالیانو به عنوان مدیر هنری خانه مد میسون مارگیلا برگزیده شده است, این انتخاب , بازگشت دوباره ی او را به دنیای مد رقم زد. چند هفته بعد در مراسم جایزه برترین های مد لندن, گالیانو جایزه یک عمر دستاورد هنری را به آنا وینتور , سردبیر مجله وگ , اهدا کرد. آنا وینتور یکی از لباس های اولین مجموعه گالیانو را برای مجموعه مارگیلا به تن کرده بود. گالیانو اولین مجموعه ی لباس های شیک و سفارشی اش را برای مردان در مارگیلا , در ژانویه 2015 ارائه کرد.


 وی " جایزه ی بهترین طراح انگلیس" در سال های 1987و1994و 1995و 1997 ، جایزه CBE در سال 2001 در کاخ باکینهام و لقب لژیون افتخاری در فرانسه را کسب نمود.

نظرات