1398/03/22
طراحان مد_ هیوبرت دو ژیوانشی

"کنت هیوبرت جیمز مارسل تافین دو ژیوانشی" ( متولد 21 فوریه 1927) اشراف زاده و طراح لباس فرانسوی, موسس خانه ژیوانشی در سال 1952 است. او به خاطر طراحی بیشتر لباس ها و وسایل شخصی ادری هیپورن و مشتریانی مانند ژاکلین کندیشهرت دارد. در سال 1970 نامش وارد تالار خوش تیپ ترین های جهان شد.

سال های آغازین:
ژیوانشی در شهر بوهویه در اویسه فرانسه به دنیا آمد. او برادر کوچکتر لوسین تافین دو ژیوانشی, مارکیز ژیوانشی و همسرش بئاتریس بادن است. خانواده تافین دو ژیوانشی که نسبشان به ونیز در ایتالیا بر می گردد در سال 1713 و وقتی که رئیس خانواده مارکیز ژیوانشی شد, به درجه اشرافیت ارتقا پیدا کردند. برادر بزرگتر او ژان کلود ژیوانشی  وارث منصب مارکیز شد و مدیر بخش اودکلن ژیوانشی شد.
بعد از مرگ پدر ژیوانشی در سال 1930, هیوبرت را مادر و مادربزرگ مادریش بزرگ کردند. مادربزرگ مادریش, مارگاریت دیترل بادن بیوه  هنرمند جولز بادن و مالک و مدیرکارخانه قدیمی گابلینز و کارخانه های تزیینات دیواری بوهویه بود. حرفه و پیشینه هنری در خانواده بادن جاری و ساری بود. پدربزرگ مادری ژیوانشی, جولز دیترل, طراح دکوری بود که طراحی کارخانه های بوهویه را بر عهده داشت. او بر روی 13 پروژه طراحی کاخ الیزه نیز کارکرده است. یکی از پدر پدر پدربزرگش های او نیز قسمتی از طراحی های اپرای پاریس را انجام داده است.
ژیوانشی در 17 سالگی یه پاریس رفت و در مدرسه هنرهای زیبای پاریس درس خواند.
فعالیت حرفه ای:
اولین طراحی هایش را در سال 1945 برای ژاک فات انجام داد. بعد ها او برای رابرت پژو و لوسین للانگ در سال 1946 طراحی کرد. در این زمان او در کنار کریستن دیور و پیر بالمان که در آن زمان هنوز ناشناخته بودند, کار می کرد. بین سالهای 1947 تا 1951 او برای السا شیاپرلی ,طراح پیشرو کار کرد.
سال 1952, خانه طراحی خود را در پلن مونسو افتتاح کرد. اولین مجموعه خود را به نام  " بتینا گرازینی" مدل لباس مشهور آن زمان پاریس نامید. نو آوری ویژگی سبکی کار او بود که با سبک کار محافظه کارانه دیور در تناقض بود. ژیوانشی در 25 سالگی جوانترین طراح خبره پاریس بود. او در اولین مجموعه های خود به دلایل اقتصادی  از پارچه های ارزان تر استفاده میکرد اما سبک کاربردیشان کنجکاوی را بر می انگیخت.
ادری هیپورن, که بعد ها طرفدار پرو با قرص, مد ژیوانشی شد , هیوبرت را هنگام فیلمبرداری سابرینا در سال 1953 ملاقات کرد. ژیوانشی بعدها لباس سیاه معروف هیپورن رادر فیلم " صبحانه در تیفانی" طراحی کرد.
او اولین مجموعه عطر هیپورن را نیز طراحی کرد. در آن زمان ژیوانشی با بت خود " کریستوبال بالنسیا" ملاقات کرد. گرچه که او طراح معروفی بود باز هم از مجموعه های با شکوه لباس های سفارشی و حتی فضاهای آوان گاردی مانند لیمبوکه مغازه ای در منهتن بود تاثیر می گرفت.
 دونا مارلا آگنلی, لارن باکال, اینگرید برگمن, کنتس مونا فن بیسمارک, کنتس کریستینا براندولی دادا, سانی فن بولو, ماریا کالاس, مارلنه دیتریش, دیزی فلوس , گرتا گاربو, گلوریا گانیس, دولوروس گینس, آمی دو هرن, آدری هیپورن, جین هولزر, گریسکلی, پرینسس سلیم آقا خان, راشل لمبرت ملن, ژان مورو, ژاکلین کندی اوناسیس, فرح پهلوی, ببه پالی, لی رازویل, ژاکلین دو ریب, نونا هدریکس, بارونس پالین دو روچ لید, فردریکا فن استاد, بارونس گبی فن زیلن فن نیولت, دیانا ورلید, بتسی کوشینگ روزولت ویتنی, بارونس سیلویا دو والدنر, دوشس ویندزور , جین رایتزمن و ... از جمله افراد سرشناسی بودند که ژیوانشی برایشان لباس طراحی می کرد.
اولین مجموعه لباس های حاضری خود را در سال 1954 رو نمایی کرد. خط تولید لباس های مردانه را نیز در سال 1973 افتتاح کرد. بین سال های 1976 تا 1983 کازخانه فورد , مجموعه ی " کنتینانتال مارک"  ژیوانشی را همراه با مجموعه اتومبیل های لوکس "کنتینانتال  مارک چهارم" و سدان ارائه می کرد. ژیوانشی در سال 1988 بزرگداشتی از کارهایش در هتل "ویل شایر بورلی هیلز " در " بورلی هیلز" کالیفرنیا برگزار کرد.
خانه ژیوانشی در سال 1981 منحل شد . قسمت عطر آن به " وو کلیکوت" منتقل شد, قسمت مد آن در سال 1989 به " ال وی ام اچ" رسید. " ال وی اچ ام" اکنون مالکیت عطر ژیوانشی را نیز دارد.

 

دوران بازنشستگی:
هیوبرت دو ژیوانشی خود را در سال 1995 از دنیای مد بازنشسته کرد. " جان گالیانو" برای مدتی کوتاه  جانشین او در ژیوانشی شد. آلکساندر مک کویین نیز به مدت 5 سال بعد از گالیانو و جولین مک دونالد نیزاز سال 2001 تا 2004 مدیریت ژیوانشی را به عهده گرفتند.
بخش لباس های حاضری و سفارشی زنانه ژیوانشی نیز از سال 2005 تا کنون زیر نظر ریکاردو تیسکی قرار دارد. هیوبرت ژیوانشی در قصر ژانشت که کاخی تاریخی نزدیک پاریس است اقامت دارد.
جمع آوری  مجسمه های برنزی و سنگی قرون 17 و 18 کاری است که او در این دوران مشغول انجام دادنش است. در جولای 2010 او در جمع دانشجویان دانشگاه آکسفورد سخنرانی کرد.
اداره پست فرانسه در ژانویه 2007 تمیری به مناسبت روز والنتاین با طراحی ژیوانشی چاپ کرد. اکتبر 2014 مجموعه ای از 95 لباسی که او طراجی کرده بود در موزه ای در پاریس در برنامه ی بزرگداشتی که برایش برگزار شده بود به نمایش در آمد.
"سبک ژیوانشی", " سبک ادری" از جمله کتابهایی هستند که در مورد هیوبرت دو ژیوانشی نوشته شده اند.

 

نظرات