1398/04/04
معروف ترین طراحان مد ژاپن

در این مجال قصد داریم با نام و زندگی نامه چند تن از مشهورترین طراحان مد ژاپن آشنا شویم:

یاماموتو یوجی:


در توکیو به دنیا آمد. ابتدا در دانشگاه معتبر کیو درس می خواند ولی به دلیل علاقه فراوان به مد،تغییر رشته داد و در رشته طراحی لباس و مد در دانشگاه بانکا توکیو تحصیلات خود را ادامه داد. یاماموتو علاقه فراوانی به موسیقی دارد و نوازنده سازدهنی می باشد. او همچنین یکی از طرفداران پروپا قرص باب دیلن نوازنده،خواننده و آهنگساز خلاق آمریکایی است. در دهه هفتاد،او طراحی لباس را برای خانم ها شروع کرد و در سال 1972،کمپانی خود را بصورت مستقل تاسیس کرد و در سال 1977 اولین شوی لباس خود را در توکیو برگزار کرد. نام اولین مجموعه وی بینوایان نام داشت که توانست طرفداران بسیاری را به خود جذب کند. وقتی وی شوی بهاری،تابستانی خود را در سال 1983 در پاریس برگزار کرد، شهرت و آوازه نام او به سطح جهان رسید.
یاماموتو از پالت رنگی محدودی در کارهایش استفاده می کند. همانند مشکی و سفید و یا لکه های رنگی که به نظر می رسد به سوی پارچه پرتاب شده است. یاماموتو با طراحی لباس های ساده و کلاسیکش که مفهوم آنها در سادگی آن نهفته است،شناخته می شود. یاماموتو جوایز بسیاری از انجمن مد پاریس دریافت کرده و همچنین وی جایزه معتبر ماینیچی را در سال 1988 کسب کرده است . یکی از طرفداران وی استیو جابز مدیر عامل فقید اپل بود که همه او را با آن پیراهن مشکی دوخت کمپانی یاماموتو به یاد دارند. همچنین خط تولید کمپانی وی لباس هایی را برای باله ها و تئاترهای مشهور طراحی و تولید می کند.

تاکادا کنزو:
تاکادا یکی از هفت فرزند خانواده اش بود. او در شهر کوچک هی می جی به دنیا آمد. وقتی کودکی بیش نبود توجهش به مد از طریق نگاه کردن و مطالعه مجلات مد خواهرش جذب شد. ابتدا به دانشگاه کوبه رفت برای خواندن مدیریت و همزمان به دلیل علاقه وافرش به طراحی لباس در دانشگاه بانکا در توکیو نیز ثبت نام کرد زیرا خانواده اش علاقه نداشتند که پسرشان در زمینه طراحی لباس فعالیت کند.

وی مدتی را بین این دو شهر برای تحصیل در رفت و آمد بود و سه روز در هفته نیز در توکیو کار می کرد. پس از مدتی تصمیم نهایی را گرفت و از ادامه تحصیل در رشته مدیریت انصراف داد و آینده خود را روی صنعت طراحی لباس پایه گذاری کرد. در سال 1964 تاکادا پس از اتمام تحصیلات به پاریس رفت تا نردبان صنعت مد را از پایین ترین پله شروع به بالا رفتن کند. وی پس از اینکه توانست در این بازار خود را نشان دهد توانست به عنوان طراح آزاد کار خود را شروع کند و اولین بوتیک را در سال 1970 در پاریس راه اندازی کرد. با نخستین مجموعه طراحی های وی که عناصر قوی را از فرهنگ ژاپن وام گرفته است توانست توجه جهانی را به خود جلب کند. هدف طراحی های او بیشتر نسل جوان است. وی توانسته با همکاری شرکت های فناوری نوین، تلفیق خارق العاده ای از سنت و مدرنیته بوجود آورد. از نمونه های این تلفیق همکاری وی با شرکت پایونیر برای برگزاری شو لباس است که استقبال بی نظیری به همراه داشت. تاکادا اخیراً به طور تخصصی به طراحی دکوراسیون و لوازم خانگی روی آورده و امور اجرایی و مدیریت کمپانی اش را به دستیارانش سپرده است.

موری هانا:
مشهورترین طراح لباس ژاپن است که به دلیل طرح های زیبایش از شهرتی بین المللی برخوردار است. وی در شیمانه به دنیا آمد و در مدرسه دختران مسیحی توکیو شروع به تحصیل کرد تا زمانی که مجبور شد در زمان جنگ جهانی دوم در یک کارخانه نظامی در پشت جبهه کار کند. پس از جنگ او با پسر خانواده ای که کارخانه پارچه بافی و شرکت طراحی پارچه داشتند،ازدواج کرد و همین سبب علاقه وی به طراحی پارچه و لباس گردید و سبب شد تا وی به مدرسه خیاطی و پس از آن به دانشگاه طراحی لباس برود. وی در این زمان تصمیم به راه اندازی کمپانی خود گرفت و در ابتدا به طراحی برای کمپانی های تئاتر پرداخت و همچنین سفارش های لباس های خصوصی مهمانی های ویژه را می پذیرفت. پس از چندی شهرت وی از مرزهای ژاپن فراتر رفت و سفارش یونیفورم رسمی پلیس چین را بر عهده گرفت. او همچنین  در زمینه طراحی لباس سینما با کارگردانان مطرحی همچون آکیروکوروساوا و میزوگوچی نیز به همکاری پرداخت. موری یکی از عواملی که سبب انگیزه بسیار او در انتخاب مسیر کمپانی اش را ملاقاتی می داند که با کوکو شنل در جوانی داشته است. وی اولین طراح مد ژاپن است که توانسته خود را به بدنه مد جهانی متصل کند و بر بام و قله آن قرار گیرد. می توان گفت زیباترین سخن در ارتباط با طرح های موری را جورجیو آرمانی طراح مشهور آمریکایی اشاره کرده است. آنجا که می گوید: طرح های موری پلی است میان شرق و غرب!

میاکی ایسایی:
در هیروشیما به دنیا آمد. ابتدا در دانشگاه هنر تاما گرافیک خواند. او جایزه طراحی ماینچی را در سال 1976 برنده شد. میاکی با طرح های آزاد از قید و بند رسوم و تفسیر مجددی که از طرح های سنتی دارد شناخته می شود. وی سعی می کند در طرح هایش از مواد و ترکیب های نوین استفاده نماید. در طی سال های 68– 66 وی برای آژانس مد لاروچه و گیونچی در پاریس و سال 69 را برای آژانس جیو فری بیته در نیویورک کار کرد. در سال 1970 وی استودیو طراحی میاکی را بازگشایی کرد و سال پس از آن کمپانی بین المللی مد میاکی را راه اندازی کرد. میاکی اولین بار شو خود را در سال 1971 در توکیو به نمایش گذاشت. وی اولین مجموعه بین المللی خود را در سال 1973 در پاریس برگزار کرد. او شعبه هایی از کمپانی خود را در نیویورک و چند شهر بزرگ دیگر از جمله لندن و مونیخ نیز بازگشایی کرد. کارهای میاکی اغلب در تئاترها،فیلم ها و موزه ها به نمایش در می آید. برای مثال از مجموعه وی در موزه هنرهای دکوراتیو پاریس نگهداری می شود. در سال 1988 وی مجموعه ای را برای باله فرانکفورت طراحی کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. کارهای وی بسیار فاخر و ساده و همراه با پارچه هایی پوشیده از رنگ های گرم و عمیق است.

 

ماریاما کیتا:
در دانشگاه بانکا در توکیو طراحی لباس خواند. علاقه وی به صنعت طراحی لباس از دوران کودکی ریشه می گرفت. پس از فارغ التحصیلی مدتی به عنوان طراح آزاد لباس های مهمانی و شخصی به فعالیت پرداخت. او در سال 1994 وارد جامعه طراحان غیر وابسته شد و سه سال بعد اولین مجموعه خود را در پاریس به نمایش عمومی گذاشت. طرح های ماریاما بطور کلی از طرح های سایر طراحان ژاپنی که در اروپا مشغول به کار هستند متفاوت است. در طرح های وی تاثیر عمیق بافت ها،رنگ ها و طرح های اصیل ژاپنی همانند کیمونو دیده می شود. او در طرح هایش قصد دارد کیمونو را برای زندگی امروزی کارآمد و روزآمد نماید تا بتواند نسل جوان را به استفاده از آن ترغیب نماید. مجموعه کیمونو های او در سال 1999 معرف این نگرش اوست .هر چند خود او می گوید به محدودیت هایی که کیمونو می تواند با زندگی امروزه داشته باشد واقف است. لباس هایی که ماریاما طراحی می کند اغلب در مغازه هایی که صنایع دستی می فروشند و موزه ها به نمایش در می آید. لباس های وی همچنین در اروپا و آمریکا نیز پخش می شود.

 

نظرات