1398/04/23
چرخی در دنیای نرم افزارهای طراحی لباس

امروزه عرصه فناوری دیجیتال تمامی حوزه های کاری را یک به یک در می نوردد و در جهت تسریع درانجام کارها و بالا بردن دقت پروژه محققان هر روزه نسبت به طراحی نرم افزار های تخصصی اقدام می نمایند.

چرخی در دنیای نرم افزارهای طراحی لباس:

امروزه عرصه فناوری دیجیتال تمامی حوزه های کاری را یک به یک در می نوردد و در جهت تسریع درانجام کارها و بالا بردن دقت پروژه محققان هر روزه نسبت به طراحی نرم افزار های تخصصی اقدام می نمایند.یکی از این حوزه ها بخش طراحی لباس است. طراحان در دنیای پر رقابت امروزی برای بالا بردن قدرت رقابت ، دقت ، ایجاد خلاقیت از نرم افزار های گوناگون طراحی لباس و پارچه استفاده می نمایند.

در این گفتار قصد داریم به شرح مختصری از چند نرم افزار رایج طراحی لباس در ایران و جهان بپردازیم:

نرم افزار جامه برتر که یک نرم افزار دو بعدی طراحی لباس می باشد این نرم افزار با همکاری شرکت کاچیران و شرکت سازنده به منو و فضای کاملاً فارسی مجهز گردیده برخی از مزایا و قابلیت های این نرم افزار عبارتند از:

- قابلیت طراحی انواع لباس

- طراحی آسان و دقیق الگوهای لباس

- ذخیره سایز اختصاصی افراد

- - با بیش از هزاران الگوی آماده مدل لباس

- تهیه و چاپ الگوهای طراحی شده بدون محدودیت

- الگوهای زنانه ، مردانه ، دخترانه ، پسرانه ، بچه گانه

- استفاده بهینه از پارچه با چیدمان الگوها بصورت یارانه ای

- امکان پیش نمایش پارچه دلخواه بر روی مدل لباس پیش از برش و دوخت

 

نرم افزار بعدی که قصد معرفی آن را داریم نرم افزار سه بعدی  marvelous   می باشد به نوعی می توان نرم افزارهای سه بعدی طراحی لباس را مکمل نرم افزارهای دو بعدی همچون جامه برتر دانست.

نرم افزار marvelous شامل دو محیط مجزای دو بعدی و سه بعدی می باشد در بخش دو بعدی الگوی لباس وجود دارد که توسط ابزارهای موجود می بایست درزهای منطبق را به یکدیگر متصل کرد تا بتوان طرح را به منطقه سه بعدی import کرد. و پس از مدتی کوتاه می توان شاهد طرح لباس بصورت سه بعدی بود. طرح پارچه و سایز قسمت های مختلف لباس را می توان بر روی مدل سه بعدی تغییر داد. این نرم افزار این امکان را دارد تا طرح را بر روی مدل های سه بعدی که سایز مدل ها توسط خود کاربر تنظیم شده پرو شود این مدل ها را می توان به نرم افزارهای سه بعدی دیگر از جمله 3dmax ، maya بصورت فایل mesh وارد یا به عبارتی export  کرد تا بتوان آنها را در انیمیشن استفاده کرد.. طراحان لباس و خیاطان عزیز کشورمان می بایست این نکته را مدنظر قرار دهند که امروزه از طریق این نرم افزارها می توانند بسیار سریعتر ، دقیق تر و مدرن تر طرح های خود را ارائه دهند و به مرحله تولید برسانند.

نظرات