1398/04/31
چرخ خیاطی ای که در دنیا خبرساز شد

بسیاری از مخاطبان عزیز ما ممکن است تاکنون نام گرافیتی(نقاشی دیواری شهری) را شنیده باشند. این نوع نقاشی در بسیاری از کشورها بخصوص در میان نسل جوان رواج دارد.

بسیاری از مخاطبان عزیز ما ممکن است تاکنون نام گرافیتی(نقاشی دیواری شهری) را شنیده باشند. این نوع نقاشی در بسیاری از کشورها بخصوص در میان نسل جوان رواج دارد. ابزار مورد نیاز آن ساده، شامل چند اسپری رنگ و تعدادی شابلون از پیش طراحی شده است. این نوع هنر در دو نوع دولتی و زیرزمینی رواج داد که می توان حدس زد که نوع زیرزمینی آن جنبه اعتراضی دارد. یکی از مشهورترین و راز آمیزترین هنرمندان این عرصه نقاشی فردی انگلیسی با نام مستعار banksy میباشد.

آثارbanksy بیش از چهل سال است که بر دیوارهای خیابان های لندن خودنمایی می کند. ابتدا شهرداری به مبارزه با آثار وی پرداخت اما پس از مدتی مضامین اجتماعی و انتقادی آثار وی توجه افکار عمومی را بخود جلب کرد و هر روز به شهرت این هنرمند ناشناس افزوده شد تا جایی که دیواری که وی بر روی آن نقاشی می کرد تا چند صد هزار دلار ارزش پیدا می کرد. یکی از نکات بسیار جالب توجه این است که هویت این هنرمند مشهور همچنان برای عموم فاش نشده است. این مقدمه را خدمتتان عرض کردیم تا برسیم به این خبر که این آقا یا خانم banksy در آخرین هنرنمایی خود اقدام به کشیدن پسری در حال دوخت پرچم انگلستان با چرخ خیاطی بر روی دیوار یک رستوران در یکی از محلات لندن نموده است. صاحب رستوران که از این اقدام بسیار خشنود شده بود فوراً اقدام به حراج اثر مورد نظر نموده و آن را به قیمت پانصد هزار دلار در یک حراج به فروش رساند. امّا غافل از اینکه مردم محله ای که این نقاشی در آن ترسیم شده بود آن را جزو سرمایه محله خود می دانند و نسبت به این اقدام اعتراض و شکایت کردند و پس از پیگیری های فراوان بالاخره توانستند این اثر را به محل سابق خود بازگردانند. آثار banksy سالیانه بسیاری جهانگرد را جذب شهر لندن می کند. در ادامه توجه شما را به این اثر خبرساز و تعدادی از آثار این هنرمند جنجالی جلب می کنیم.

منبع: سایت خبری و آرشیو نشریه تایم

نظرات