1398/05/07
پوشاک هوشمند

تکنولوژی اسمارت امکان تبادل اطلاعات ، تحلیل و آنالیز آن را به استفاده کننده می دهد .

تکنولوژی اسمارت امکان تبادل اطلاعات ، تحلیل و آنالیز آن را به استفاده کننده می دهد.

اطلاعاتی از قبیل دمای بدن ، میزان ضربان قلب و مقدار مصرف کالری همچنین مقدار حرکت در میدان مسابقه را نشان می دهد.

تیم فوتبال تاتنهام در لیگ برتر انگلستان،قرار دادی با کمپانی نایک منعقد کرده که ضمن استفاده از آخرین تکنولوژی لباس های هوشمند اطلاعات بدست آمده توسط این لباس ها آنالیز شده در اختیار  مربیان این تیم قرار می گیرد.  تیم های لیورپول ، آژاکس و رئال مادرید از میان تیم های باشگاهی و آمریکا ، آلمان و همچنین هلند رویکردی به استفاده از لباس های هوشمند دارند.

نوعی جلیقه ویژه‌ای با نام Magic را که از سوی گروهی از پژوهشگران ایتالیایی طراحی شده است، این جلیقه که از پارچه‌ای رسانا ساخته شده می‌تواند ضربان قلب و میزان تنفس فرد را اندازه‌گیری کرده و اطلاعات را به یک مرکز پردازنده ارسال کند. اطلاعات دریافتی از وضع سلامت فرد برای پزشک متخصص قلب ارسال شده و به این ترتیب امکان بررسی سلامت فرد حتی پس از مرخص شدن از بیمارستان فراهم میشود.

محصول شرکت زنوما نوعی پیژامه هوشمند بوده که برای استفاده در بیمارستان‌ها و به خصوص، به منظور مراقبت بهتر از بیماران زوال عقل ساخته شده است. با این گجت به جای نگه داشتن بیماران در اتاق‌های مخصوص، کار مراقبت از آن‌ها به صورت اتوماتیک و با صرف انرژی و هزینه کم‌تر انجام می‌شود.  الیاف هوشمند به کار رفته از فناوری پوست الکترونیکی (E-skin) بهره می‌برند و در لباس و شلوار پیژامه ساخته‌شده به شکل ماهرانه‌ای کار گذاشته شده‌اند؛ سنسورهای قسمت شلوار برای تشخیص حرکت بیمار در نظر گرفته شده‌ و حسگرهای بخش بالایی لباس هوشمند علائم حیاتی فرد را گزارش می‌کنند.

رندهای نایک و اپل نیز در سال 2006 با همکاری یکدیگر موفق شدند حسگرهای هوشمند نایک پلاس را طراحی کنند که قابلیت اتصال به آی پاد و نصب درون کفشهای نایک را داشتند. به کمک این حسگرها شرایط پا درون کفش بررسی شده و باعث انعطاف پذیری بیشتر آن می‌شد.

بیش از 10 مدرسه در چین از تکنولوژی جدید یونیفرم های هوشمند به منظور بهبود حضور و ایمنی دانش آموزان، استفاده میکنند، هر کدام از این یونیفرم های هوشمند دارای دو تراشه هستند که زمان ورود و خروج دانش آموزان به مدرسه را ثبت کرده و اطلاعات آن را برای والدین و معلمان ارسال می‌کنند. دانش آموزان حتی تصور تعویض لباس‌ها با یکدیگر را هم نمی‌توانند داشته باشند؛ هر کدام از یونیفرم های هوشمند با چهره دانش آموزان تطبیق داده شده است و هنگام ورود یا خروج از مدرسه باعث عدم هماهنگی شده و گزارش خود را سریعا ارسال خواهد کرد.

نظرات