1398/05/26
مجسمه های قلاب بافی، عجیب ولی واقعی

هنرمند فنلاندی با روش قلاب بافی مجسمه هایی در ابعاد واقعی و مطابق با مدل های انسانی محیط اطراف خود ساخته است.

هنرمند فنلاندی لیزا هیتانن مجسمه های شبیه سازی شده در ابعاد واقعی از دوستان و همسایگان خود را با قلاب دوزی و کاموا در زندگی روزمره شان باز سازی کرده است. او در این آثار از لباس های مورد علاقه این افراد گرفته تا کارهای روزانه آنها ، دقیقاً نشان داده است.
این مجموعه آثار راهی است برای این که هنرمند بتواند عمیق تر با کسانی که اغلب بدون تعامل در شهر و زادگاه خود با آنها روبرو می شود ، عمیق تر ارتباط برقرار کند.
او در بیانیه هنری در وب سایت خود می گوید: "من در موقعیت های روزمره با مدل های خود آشنا می شوم. آن فرد ممکن است شخصی باشد که من در کتابخانه ، در سالن بدنسازی یا شخصی که در راه خانه خود قدم می زند ، با آن آشنا شوم. من اکثر مدل هایم را از قبل نمی شناسم ، اما با پیشرفت روند پروژه، با آنها دوستی و آشنایی خوبی پیدا می کنم.


روش خلق آثار با تکنیک قلاب بافی نیازمند صبر و حوصله فراوانی است. در نتیجه زمانی ایجاد می کند تا در این فاصله به شناخت و درک شخصیت های دیگر بپردازم. درنتیجه موقعیت مناسبی برای از بین بردن روزمرگی های زندگی است.

ارزش مجسمه های قلاب بافی لیزا هیتانن به دلیل تطابق جزییات با مدل اصلی نیست بلکه لیزا توانسته در آثار خود حس خوبی از زندگی و رفتار روزمره مدل هایش را به تصویر بکشد که حاکی از شناخت شخصیت آنهاست.
پس از اتمام هر اثر، لیزا در مکانی مناسب آنها را به نمایش می گذارد تا آن مدل و دیگر افراد آن شهر بتوانند با آنها تعامل کرده و ارتباط برقرار کنند.


آخرین مجسمه های او در کتابخانه محلی، یک فروشگاه گل، یک رستوران و برخی مگانهای عمومی و یا گالری به نمایش گذاشته شده است. 
در حال حاضر لیزا هیتانن در حال ساخت مجسمه های جدید خود می باشد که یک پدر سنتی همراه با دختر 4 ساله اش است.

 


 

نظرات