1398/06/05
گفتگو با شکوفه مشایخ

مگر ما همیشه نمی گوییم که ما مشکل عدم هویت ایرانی لباس های وارداتی را داریم من هم اکنون به عنوان یک طراح ایرانی ادعا می کنم که لباس می تواند هم پوشیده و مناسب با شان جامعه ایرانی باشد و هم زیبا و دلنشین

لطفاً معرفی مختصری از خود و شغل تان داشته با شید؟

با سلام . نجمه مشایخ هستم . 26 ساله ساکن استان بوشهر . مدت دو ساله به کار طراحی لباس اشتغال دارم.

چطور شد که به کار طراحی لباس روی آوردید؟

زمانی که برای تهیه لباس به فروشگاه مراجعه می کردم همیشه با مشکل هویت لباس ها مواجه می شدم پوشش هایی که در آن اثری از هویت ایرانی و زنانه دیده نمی شد آزارم می داد به مرور تصمیم گرفتم با توجه به اینکه رشته تحصیلی ام مرتبط به این امر نبود برای خودم دست به طراحی لباس و دوخت بزنم برای همین یک دوره کوتاه نازک دوزی گذراندم و شروع به طراحی و دوخت لباس برای خود کردم زمانی که این لباس ها را به تن می کردم توجه عموم مردم به پوشش من در شهر خودم بوشهر بسیار جلب می شد . تشویق نزدیکانم سبب ساز ترغیب من به ادامه این مسیر گردید. تصمیم گرفتم به طور مستمر دست به طراحی بزنم و مدل های متنوعی ارائه بدم.

چه موانع و مشکلاتی مانع گسترش و رشد حرفه شماست؟

از مشکلات عمده ای که من و فکر می کنم همکارانم با آن روبرو هستیم یکی عدم وجود قانون کپی رایت در ایران است که سبب می شود که کاری که شما برای طراحی آن زحمات فراوانی کشیده اید به محض مواجه شدن با اقبال عمومی بدون رعایت حق و حقوق قانونی کپی شود.و این عامل اصلی عدم اقبال عمومی به این حرفه و در کل طراحی و تولید پوشاک در ایران است. من برای رفع این مشکل تصمیم گرفته ام به همراه همسرم که یکی از مشوقین اصلی من در این راه هستند دست به تاسیس فروشگاهی برای عرضه پوشاکی که طراحی و تولید کرده ام بزنم. اما متاسفانه در این بخش نیز مسئولین علیرغم استقبال و وعده های فراوان کمکی به ما در این مسیر نکرده اند.

آیا به نظر شما باید همیشه به امید کمک مسئولین بود یا میبایست ما خودمان آستین ها را بالا بزنیم؟

من از این زاویه به این موضوع نگاه می کنم که مگر ما همیشه نمی گوییم که ما مشکل عدم هویت ایرانی لباس های وارداتی را داریم من هم اکنون به عنوان یک طراح ایرانی ادعا می کنم که لباس می تواند هم پوشیده و مناسب با شان جامعه ایرانی باشد و هم زیبا و دلنشین. خب ما تا اینجای کار را انجام داده ایم حال از مسئولین تقاضای وضع و کنترل قانون کپی رایت و کمک در ارائه و عرضه این محصولات را داریم.

چه چیزی منبع الهام شما در طراحی این لباس هاست؟

منبع عمده الهام من در طراحی این لباس ها با توجه به علاقه و دلمشغولی که در زمینه نقاشی دارم لباس های نقاشی های مینیاتور ایرانی است. چون بسیار رنگ ها و طرح های آن زیبا و دلنشین است و با فرهنگ مردم ما عجین است.

شما در ارتباط با عرضه محصولاتی که طراحی می کنید اشاره مختصری داشتید آیا برای عرضه انبوه نیز برنامه خاصی دارید؟

بله من قصد ثبت برندی در این زمینه با نام شکوفه را دارم که در این زمینه قصد طراحی و عرضه لباس های ست زنانه و مردانه و ست شال کیف و لباس مجلسی زنانه نیز در دستور کارم قرار دارد. که تلفیقی از سنت و مدرنیته به بیانی پست مدرنیسم تلفیقی در طراحی آن دیده شود. و در نهایت هدف غایی من تولید انبوه این پوشش ها بصورت انبوه برای استفاده نسل جوان و به تبع آن ایجاد اشتغال برای هم میهنان عزیزمان است.

در پایان اگر صحبت خاصی با مخاطبین نشریه ما داریم خواهش می کنم بفرمایید؟

من فقط از کسانیکه که در این زمینه فعالیت می کنند می خواهم که در صورتی که قصد فعالیت در این مسیر را دارند دلسرد نشوند و المان های ایرانی را سرلوحه کار خود در مسیر طراحی قرار دهند و از مسئولین محترم نیز درخواست دارم اگر می خواهند به لباس های زیبایی که از هویت ملی سرشار هستند برسند از طراحان لباس ایرانی حمایت کنند.

 

نظرات