1398/07/02
تاریخچه کیمونو

امروزه کیمونو پوشش روزانه ژاپنی ها نیست، اما همچنان در مراسمها مانند جشن های ازدواج، ترحیم و مراسم چای استفاده می شود.

امروزه کیمونو پوشش روزانه ژاپنی ها نیست، اما همچنان در مراسمها مانند جشن های ازدواج، ترحیم و مراسم چای استفاده می شود.

 

اگرچه این لباس به عنوان لباس رسمی و سنتی کشور ژاپن محسوب میشود، اما در حقیقت از کشور چین به این فرهنگ وارد شده. اصالت کیمونو به لباس "هانفو" میرسد.

 

 

با دقت در فرم کیمونو می توان دریافت که این لباس به شکل حرف T می باشد و به گونه ای طراحی شده است که سطح بدن را می پوشاند.

 

آغاز استفاده از آن به بیش از هزار سال پیش و عصر هئیان Heian باز می گردد. این دوره را می توان پایان استیلای فرهنگ چینی بر ژاپن و رشد و شکوفایی سبک بومی هنر و فرهنگ نامید.

 

 

در عصر کاماکورا (1185-1333) لباس روزانه مردم به کیمونو تغییر کرده بود. در این زمان ، رنگهای سنتی ژاپن هم متولد شده بودند. رنگ لباس بر اساس جنسیت ، رده خانوادگی ، فصل و گاهی وجهه سیاسی فرد انتخاب میشدند .

 

در عصر ادو (1603-1868) کیمونو هایی تولید میشدند که بیش از یک خانه قیمت داشتند. تهیه کیمونو از یک شغل به هنری تخصصی بدل شده بود . کیمونو ها نگه داشته میشدند و گاهی نسل به نسل در خانواده منتقل میشدند . کیمونوهای امروزی تقریبا به همان شکلی که در عصر ادو وجود داشته اند و بدون تغییر اساسی باقی مانده اند .

 

در دوره ی میجی (1868-1912) علاوه بر نفوذ فرهنگ پوشاک غربی ، پوشیدن کیمونو به علت صندلهای بزرگ و ناراحت و کمربندهای سنگین ، منسوخ میشد. دوره ی میجی (1868-1912) دوران مدرن شدن سریع و تاثیر پذیری از خارج است . با این حال دولت به رغم تشویق مردان به خصوص افسران و دولتمردان به پوشیدن لباس های غربی ، زنان را به جهت حفظ سنتهای ژاپن به پوشیدن کیمونو دعوت میکرد .

 

 

در اواخر دوره «میجی»، «تایشو» (Taisho) و اوایل دوره «شووا» (Showa) یعنی بین سال‌های ۱۹۱۲ الی ۱۹۵۰ میلادی، نفوذ طراحی های غربی و استفاده از فرهنگ کیمونو در لباسهای مدرن ، شور و نشاط تازه ای به استفاده از کیمونو در ژاپن بخشید و استفاده از رنگ ها و طرح های نو ، بازار های جدیدی برای استفاده از این پوشاک گشود .

کیمونو در دوره ی مدرن دیگر برای نشان رتبه اجتماعی و طبقه بندی افراد استفاده نمیشود ، اما استفاده از این لباس در مراسم رسمی مانند عروسی ، با طرح هایی که نشانی از خوش یمنی در فرهنگ ژاپنی دارند ، مرسوم شده است.

نظرات