1398/07/02
چگونه با خیال راحت خیاطی کنیم؟

12 نکته کلیدی که هر خیاطی باید آنها را بداند و در هنگام کار با چرخ خیاطی باید به آنها توجه کند. چه خیاط حرفه ای باشیم و چه خیاط مبتدی، نکات زیر را برای خیاطی با چرخ خیاطی باید بدانیم.

 

1-    چرخ خیاطی را تمیز نگه دارید:
مطمئن باشید ، این کار بسیار آسان است. از این پس هر بار که با چرخ خود کار می کنید پس از اتمام کار، بخش ماکو کمپلتی و سوزن را تمیز کنید. خواهید دید که بخیه های دوخته شده تمیزتر و صاف خواهد بود.

2-    مطمئن باشید سوزن چرخ خیاطی تان تیز است:
شما باید سوزن چرخ خیاطی را قبل از اولین بخیه بررسی کنید. نوک سوزن چرخ خیاطی را به آرامی روی انگشت خود بمالید.  این کار را با یک سوزن کند شده در مقابل یک سوزن کاملاً جدید امتحان کنید تا تفاوت را متوجه شوید. 

3-    پارچه درست و مناسب را برای کارتان انتخاب کنید:
هر الگوی کاغذی الزامات و توصیه های پارچه را  در پشت آن و یا در کتابچه ضمیمه مشخص می کند. اگر هنوز سردرگم هستید و نمی دانید که برای طرحی که انتخاب کرده اید چه نوع پارچه ای و از چه جنسی باید خریدادری کنید، می توانید از فروشنده در فروشگاه کمک بخواهید. اگر آنها نمی توانند این کار را انجام دهند ، فروشگاه مناسبی را انتخاب نکرده اید!


4-    طریقه درست خواندن یک الگو را یاد بگیرید:
بر روی هر الگوی لباس، علائم و خطوطی وجود دارد که شما را به خوبی راهنمایی می کند. این علائم با فرم و رنگ های متفاوتی مشخص شده اند ولی برای خواندن هر الگوی لباس، استاندارد مشتریکی وجود دارد. اگر آنها را یاد بگیرید می توانید از هر مجله یا ژورنالی به خوبی استفاده کنید. 

5-    جهت کش آمدن پارچه را چک کنید:
یک برش سریع کافیست که ناگهان متوجه شوید آستین شما مناسب نیست . زیرا کشش پارچه در جهت صحیح قرار نگرفته و هنگام برش دقت کافی را نداشته اید. بررسی کنید ، بررسی کنید و سپس برش دهید! جهت قرار دادن الگو بر روی پارچه بر اساس تار و پود آن (راه و بی راه پارچه) قواعدی دارد بخصوص در پارچه های کشی.

6-    یک سردوز بخرید:
شما هرگز از این خرید پشیمان نخواهید شد. خرید یک چرخ خیاطی سردوز موجب صرفه جویی در وقت ، پول و حتی اعصاب شما هنگام خیاطی است. 

9- کاتر غلتکی:
شما هر الگویی را میتوانید با کاتر غلطکی، برش بزنید. تنها استثناء استفاده از این کاتر ها برای پارچه های ظریفی مانند  انواع پارچه های ابریشمی است که باید با دست آنها را کنترل نمود تا پارچه تکان نخورد.همچنین حتما تیغ را تیز نگه دارید!


10- قبل از حتی یک دوخت ، تمام دستور الگو را بخوانید:
الگویی را که با آن کار می کنید درک کنید و سپس شروع به خیاطی کنید. به این ترتیب می توانید با سهولت به دوخت بپردازید، در حالی که هنوز هم دستورالعمل های جزئی خود را هنگام خیاطی بررسی می کنید .


11- الگوهایتان را مرتب کنید :
لطفا فقط آنها را در یک سبد بزرگ نریزید. 
شما نه تنها الگوهای خود را بیشتر اوقات دوباره مورد استفاده قرار میدهید، بلکه جالب است که برخی مواقع می توانید آنها را با هم ترکیب کنید!  الگوی شما قبلاً اصلاح شده و به اندازه شما برش خورده است ، تنها کاری که باید انجام دهید برش پارچه و دوختن است. 

12- در سطح مهارت خود خیاطی کنید:
وقتی برای اولین بار شروع به خیاطی و استفاده از چرخ خیاطی می کنید ، تلاش برای دوختن یک لباس فاخر مجلسی قطعا ایده خوبی نیست. در واقع ، این ممکن است شما را از خیاطی به طور کلی دور کند.  با خیاطی کردن پروژه هایی که برای مبتدیان در نظر گرفته شده است ، به دنیای فوق العاده خیاطی با اعتماد به نفس و درک بیشتری ورود خواهید کرد. 
 

نظرات