1398/07/08
کاربرد راه پارچه در دوخت لباس

راه پارچه جنبه ایست که عموما به آن توجه نمیشود ، یعنی تا زمانی که از آنها به صورت اشتباه استفاده شود و باعث ایجاد مشکل اندازه شود .

راه پارچه جنبه ایست که عموما به آن توجه نمیشود ، یعنی تا زمانی که از آنها به صورت اشتباه استفاده شود و باعث ایجاد مشکل اندازه شود .اما میتوان با استفاده خلاقانه از این مطلب ، لباسی کاملا قالب بدن دوخت .  همچنین گاهی اوقات می توان از آنها برای چاپ بر روی زوایای متفاوت برای ایجاد جلوه های جالب دیداری استفاده کرد.

هنگامی که طراحان مد و سازندگان الگوی مد در مورد راه پارچه صحبت می کنند ، آنها به نحوه قرارگیری الگوی برش بر روی پارچه، اشاره می کنند. در اصل ، پارچه از نخ در دو جهت مختلف بافته می شود و گاه راحت تر است به یاد داشته باشید که پارچه از مربع های ریز نخ هایی ساخته شده است که از یکدیگر عبور می کنند.

 

نخ تار به سمت بالا و پایین می رود در حالی که نخ پود از راست به چپ حرکت می کند . دلیل اهمیت این نخ ها برای راه پارچه این است که هر یک به شکل خاصی واکنش نشان می دهد. به عنوان مثال ، نخ تار عموماً قوی تر است و کمترین تمایل را دارد که در اثر کشیدگی از شکل خارج شود. به عنوان مثال در قسمت جلوی پیراهن ، شما نمی خواهید پارچه تان در اثر کشش بدشکل شود ، بنابراین اگر الگوی این قسمت را با قویترین نخ ها در برابر کشش تراز کنید ،بهتر فرم خود را حفظ می کند.

 

 

راه مستقیم

راه مستقیم، راهی است که بیشتر در لباس ها استفاده می شود. راه مستقیم به طور کلی برای قسمت اصلی پشت و جلوی پوشاک ، مرکز آستین و پاچه های شلوار استفاده میشود. در شرایطی که یک جامه اندکی خارج از راه بریده شود ،ممکن است باعث شود پیچ و تاب آستین یا پاچه های شلوار در اطراف بدن بچرخد. شما اغلب این مسئله را در تی شرت های ارزان قیمت می بینید زیرا بافت پارچه از الگوی شبکه ای محکم برخوردار نیست و باعث می شود پارچه به سختی برش بخورد و باعث می شود که این پوشاک از تکه هایی تشکیل شود که از راه خارج هستند.

 

در مناطقی مانند کمر که دارای تنش هستند ، نیاز است که قویترین نخها در اطراف بدن بچرخد ، بنابراین می توانید الگوی کمر خود را به دنبال راه مستقیم ، به طور موازی با لبه برش بزنید.

 

راه مایل

بر خلاف راه مستقیم ، شما همچنین می توانید لباس هایی را طراحی کنید که از این راه در یک زاویه 45 درجه استفاده می کنند ، به این حالت برش در راه مایل گفته می شود. در عمل، این حالت به این معنیست که  برش پارچه شما به صورت مورب در راستای قطر یک مربع از پارچه اصلی برش میخورد و این پارچه را بسیار ناپایدار تر می کنید. اما در حالی که کلمه ناپایدار منفی به نظر میرسد، بعضی اوقات می تواند چیزی باشد که شما برای یک پوشاک لازم دارید. این انعطاف پذیری ایده آلی برای لباسهایی ایجاد میکند که لازم است قالب تن باشد و همچنین از چینهای اضافه جلوگیری میکند.

 

همیشه باید مراقب باشید که خطوط راه های مختلف هنگام برخورد در درزها چه تأثیراتی بر یکدیگر دارند ، زیرا در بعضی مواقع درزها یی که در کنار هم زاویه درستی ندارند می توانند بر روی یکدیگر کشیده شوند و چروک شود.

 

مانند تصویر زیر در الگوها ، خط راه پارچه معمولاً با یک خط با فلش روی آن مشخص می شود.هنگام برش الگو، دقت کنید که این خط میبایست موازی با لبه طولی پارچی و در راه تار پارچه قرار گیرد.

 

 

در انتها چند نمونه از روش کاربرد راه پارچه در خیاطی را مرور میکنیم:

با برش پارچه به این روش ، در امتداد تار ، دامن راست آویزان خواهد شد و طرفین بیرون میزند.

 

با استفاده از برش در راستای مایل پارچه به روشی نرمتر آویزان خواهد شد و به طرف بدن می کشید. این دانه دانه بیشترین کشش و افتادگی را دارد.

 

 همچنین می توانید با استفاده از برش مایل بر روی پارچه های طرح دار به نتایج جالبی برسید. تصور کنید این یک پارچه شطرنجی یا راه راه در قسمت جلوی دامن بود.

همچنین میتوانید از طریق برش در راههای مختلف ، دامنهای 4 تکه جذابی به دست بیاورید.

نظرات