1398/08/13
معرفی آتلیه جرارد لونیون Gérard Lognon

آیا میدانستید که برندهای مطرح مد و لباس برای طرح های خاص خود، پارچه پلیسه را سفارشی تولید می کنند؟

آتلیه جرارد لونیون Gérard Lognon یک کارگاه قدیم سنتی برای تولید انواع پارچه پلیسه با طرح های مختلف است که بیش از 100 سال قدمت دارد.
مدیریت این کارگاه بصورت خانوادگی بوده و در نسلهای مختلف خانواده لونیون اداره و ارتقا داده شده است. آنها پارچه های مختلف را با طرح های هندسی متنوع شکل می دهند. طرح های کلاسیک سنتی یا پلیسه های خاص و مدرن که برای پیراهن و دامن و یا بخش های دیگری از لباس در طراحی مد و فشن امروزی پر استفاده است.


آنها تا کنون بیش از 3000 طرح پلیسه متنوع را طراحی و اجرا کرده اند که قدیمی ترین آنها مربوط به سال 1900 میلادی می باشد. آتلیه جرارد لونیون امروزه طرح های خود را با استفاده از روش اوریگامی ارتقا داده است و توانسته آثار خلاقانه و بدیعی ایجاد کند که مورد اقبال برندهای مطرح مد و لباس پاریس قرار گرفته است.
روش کار بدین صورت است که ابتدا الگو و نقشه روی کاغذ ضخیم و بزرگی پیاده شده و خطوط با ابزاری فشره می شود تا بتوان بر روی آنها فشار بیشتری وارد کرده، خطوط را شکسته و تا ایجاد کرد و در نهایت کاغذ را بر روی تای ایجاد شده فشرده می سازند.


پارچه مورد نظر را اتو زده تا کاملا صاف و بدون چروک باشد. الگوی کاغذی آماده شده را روی میز کار پهن کرده (بطوریکه خیلی باز نشده و نقوش فرم خود را از دست ندهند) و پارچه را با دقت روی آن تنظیم می کنند. در نهایت پارچه را با کاغذ دیگری پوشش داده و آنها را با هم رول می کنند. پس از آن رول ایجاد شده را به مدت یک ساعت در محفظه ای با دمای 95 درجه و اندکی رطوبت قرار میدهند. پس از خروج رول الگو و سرد شدن کامل، پارچه نقش پلیسه را به خوبی به خود گرفته و آماده ارائه به مشتری می باشد.


تمامی پارچه ها مانند: پلی استر، حریر، سیلک و ... قابل اجرا در این فرایند می باشند. آتلیه جرارد لونیون در این سده توانسته با اجرای طرح های پیچیده و خاص به شهرت زیادی دست یابد. به عنوان مثال الگویی که خطوطی در زوایای مختلف دارد و وقتی روی دایره پهن می شود، فرم و هارمونی خوبی پیدا کرده و به خوبی جلوه می کند.
معمولا مزون های طراحی لباس و مد و فشن مطرح دنیا بخصوص فرانسه از مشتریان دائمی این آتلیه هستند که معروف ترین آنها خانه طراحی مد کریستین دیور در پاریس است.


 

نظرات