1398/10/10
انواع چرخ خياطي را بشناسیم. (قسمت دوم-چرخ خیاطی صنعتی و سردوز)

گروهی دیگر از چرخهای خیاطی، چرخ های صنعتی هستند که برای مصارف کارگاه های تولیدی، مزونها و ... استفاده می شوند.

چرخ های صنعتی:
این نوع چرخ ها برخلاف چرخ های خانگی که چند منظوره هستند عموماً به صورت تخصصی فقط برای یک نوع دوخت طراحی و ساخته می شوندچرا که باید در کارگاه ها با سرعت خیلی زیاد بتواند تولیدات سری و انبوه را پشتیبانی کند.به همین دلیل در کارگاههای تولیدی برای انجام دوخت های مختلف چرخ های مخصوص آن دوخت به چشم میخورد اگر با دقت به کارگاه های تولید انبوه و یا سری دوزی توجه کنیم انواع چرخ های صنعتی شامل:
1-راسته دوز 2- سر دوز 3- میان دوز 4- سرکیسه دوز 5- نواردوز 6-دکمه دوز
7- مادگی-جا دکمه دوز  8- کمر کش  9- آستین دوز  10- نما دوز  11-کش دوز
میتوان همه و یا بخشی از آن ها را دید.


این گروه چرخ ها برای تولید محصولاتی چون:تولیدی های پوشاک برای دوخت روکش مبل ها ،روکش صندلی اتومبیل، کیف، کفش، چرم دوزی ها و ضخیم دوزی و غیره به کار می روند.
این نوع چرخ ها برای کار شبانه روزی طراحی شده اند و قادرند بدون وقفه کار کنند و دوخت های بسیار محکم ایجاد کنند .
حتماً همه شما عزیزان نگاهی به دوخت های کیف شخصی و یا روکش اتومبیل خود انداخته اید و متمایز بودن این دوخت ها را با دوخت لباس خود درک کرده اید و یا هنگام خرید لباس از بوتیک تفاوت بین دوخت لباس حاضری و دوخت لباس خانگی را ملاحظه کرده اید، هرچند معمولا برای کاهش قیمت لباس های حاضری از دوخت مناسب و چرخ مناسب استفاده نمی شود واما تفاوت ها را به راحتی می توان حس کرد. این پرسش به وجود می آید که چرا همه این آیتم ها را در یک چرخ خیاطی صنعتی نمی توان دید و تولیدکنندگان چرخ خیاطی صنعتی برای هر نوع دوخت یک چرخ مخصوص ساخته اند که ما به چند دلیل اشاره می کنیم:
*چون برای کارگاه تولیدی است و هر نفر دوزنده باید با تخصص یک کار را انجام دهد (همان فرایند سری کاری)
*مکانیزم های به کار رفته برای یک نوع دوخت ساده، خرابی کمتر اتفاق می افتد
*اگر در کارگاه یک چرخ خراب شود خط تولید متوقف نمی شود بلکه همان ایستگاه متوقف می گردد و با اندکی هزینه رفع اشکال می شود
معروفترین برندهای چرخهای صنعتی راسته دوز  معمولا (ژوکی) و (برادر) چرخهای مطرح دنیا هستند اما برندهای که در بازار ایران و در کارگاههای تولیدی پوشاک و غیره استفاده میشود از نوع (جک) و (زوجی) هستند و علت استفاده این مدل چرخها در ایران هم بخاطر پایین تر بودن قیمت آن نسبت به چرخهای برادر و ژوکی میباشد ، در انواع مدلهای دینام بزرگ و موتور سرخود و دیجیتالی وجود دارد . بخاطر صدای کم و مصرف برق کم قابل توجه خیلی از دوزندگان نیز میباشد.
چرخ های صنعتی سر دوز:
یکی از انواع چرخ های صنعتی است که در تولید انبوه کارایی مطلوبی دارد.که اگر با دقت به دوخت سر دوز نگاه کنیم درحین انجام سردوزی علاوه بر برش نخهای اضافی پارچه برش شده دوخت زیگزاگ با کوک زنجیره ای را خواهید دید که لبه پارچه با نخ پوشانده می شود.
وقتی پارچه برش می شود در لبه های آن نخ های تار یا پود از پارچه جدا می شود و این روند ممکن است در دراز مدت ادامه پیدا کرده و به دوخت برسد و باعث جدا شدن دوخت گردد و یا لبه بریده شده زیبایی خود را از دست بدهد که در فرایند تولید لباس بعد از دوخت دو لبه برش خورده توسط چرخ سر دوز دولبه را به صورت توری بافت به هم می دوزند که هم زیبایی ظاهری را حفظ کند و هم از خارج شدن تار یا پود پارچه جلوگیری کند و استحکام بیشتر به دوخت بدهد. چرخ های سر دوز تکمیل کننده دوخت هستند که با سه یا چهار و پنج نخ کار می کنند اگربه سمت داخل یک پیراهن نگاه کنید حتماً اثر کار سر دوز را خواهید دید.
برندهای معروف چرخهای سردوز (ژوکی ، برادر ، جک ، زوجی) هستند اما در بازار و کارگاههای خیاطی و  دوزندگی بیشتر از برندهای جک و زوجی استفاده میکنند چون قیمت آن نسبت به ژوکی و برادر پایین است.
چرخهای سردوز خانگی نسبت به صنعتی ضعیف تر هستند ونمی شود ظرفیت کار با حجم بالا را از این چرخها انتظار داشت. اما برای مصرف خانگی بسیار عالی است و تنوع کاری این چرخ نسبت به صنعتی بالاست. علاوه بر سردوزی می توان کارهایی مثل نواردوزی ، کش دوزی ، پولک دوزی ، مروارید دوزی را انجام داد . 
چرخهای سردوز صنعتی چون فقط یک کار سردوزی را انجام میدهند از استقامت بسیار بالایی برخوردار هستند و جوابگوی ساعات کاری بالا را دارند. از جمله آنها می توان چرخ سردوز خانگی نیولایف کاچیران، ژانومه و مارشال را نام برد.

نظرات