1398/10/30
اصول تعمير و نگهداري چرخ خياطي 

با شناخت روشهاي درست بكارگيري چرخ خياطي كاچيران و رعايت نکاتی که برای مراحل نگهداري و بكارگيري چرخ در نظر گرفته شده است سبب خواهد شد تا چرخ خياطي براي ساليان متوالي نياز به تعميرات نداشته و با خيال آسوده از آن استفاده نماييد .

نگهداري چرخ خياطي در خانه :
با شناخت روشهاي درست بكارگيري چرخ خياطي كاچيران و رعايت نکاتی که برای مراحل نگهداري و بكارگيري چرخ در نظر گرفته شده است سبب خواهد شد تا چرخ خياطي براي ساليان متوالي نياز به تعميرات نداشته و با خيال آسوده از آن استفاده نماييد .
چرخ خياطي بسته به تيپ آن از حدود 600 تا 800  قطعه تشكيل شده است كه بدليل داشتن قطعات گوناگون صنعتي اعم از قطعات پلاستيكي و تزئيني ، سيم وكابل ها ، قطعات الكترونيكي ، قطعات مكانيكي و قطعات بسته بندي ايجاب مي نمايد كه در نگهداري و كاربرد آن موارد زير رعايت شود . 


محيط نگهداري و كار با چرخ :
چرخهاي خياطي توليدي كاچيران لوازم خانگي محسوب شده و براي استفاده در خانه طراحي و ساخته شده است فلذا استفاده كارگاهي از آن پيشنهاد نمي شود . 
 چرخ خياطي را در اتاقي قرار دهيد كه كمتر در معرض گرد و خاك ، رطوبت و نور خورشيد باشد ، همچنين چرخ را در كنار وسايل گرمايشي ( بخاري ، رادياتور و غيره ) ، مواد خورنده شيميائي ( اعم از دبه هاي ترشيجات ، خيار شور ، سركه و شوينده ها ، ادكلن و استون غيره ) قرار ندهيد .
دماي اتاق براي كاركرد مطلوب چرخ بهتر است بين  20 تا 30 درجه سانتيگراد بوده و رطوبت نسبي اتاق نيز كمتر از  80 درصد باشد .


ميز كار :
به دو دليل بهتر است ميزكارمناسب براي چرخ خياطي تهيه نماييد ، يكي اينكه چرخ بر روي ميز چرخ نصب شده و فيكس مي گردد در نتيجه با كاركردن چرخ ، لرزش آن كمتر شده و دستان شما را كمتر آزار مي دهد دليل ديگر آنكه شما بر روي صندلي يا چهارپايه نشسته و كار دوخت انجام مي دهيد درنتيجه بر روند دوخت مسلط تر بوده و كمتر خسته مي شويد .

 
چرخ خياطي شكستني است :
چرخ خياطي و پدال آن بدليل داشتن قطعات بسيار دقيق و شكننده ، ممكن است در اثر فشار يا ضربه يا سقوط آسيب ببينند و يا از تنظيم خارج شوند ، بنابراين به چرخ تكيه نكنيد و از قرار دادن وسايلي سنگين تر از دو كيلو گرم بر روي آن خودداري كنيد و جابجا كردن آن را با احتياط انجام دهيد و در صورتي كه قصد داريد چرخ را از خانه بيرون ببريد بهتر است آن را در داخل كارتن و يونوليت مربوطه قرار داده سپس حمل نماييد . 


پاك كردن سطوح چرخ خياطي :
براي تميز كردن سطوح چرخ و پدال ، از يك پارچه تميز ، خشك ، نرم و بدون پرز استفاده كنيد و براي پاك كردن لكه و كثيفي روي سطوح چرخ از اسپري هاي پاك كننده و جلا دهنده مناسب براي لوازم خانگي استفاده كنيد . 
از موادي نظير نفت ، تينر ، بنزين ، روغن ، الكل و غيره براي تميز كردن سطوح چرخ و پدال استفاده نكنيد . 


درب چرخ :
براي حفاظت مناسب و مطمئن از چرخ خياطي بهتر است درب چرخ را نيز خريداري نماييد زيرا در مواقعي كه با چرخ خياطي كار نمي كنيد ( بخصوص طولاني مدت ) مي توانيد درب را بر روي چرخ قرار داده و از آسيب ديدن آن جلوگيري نماييد . البته از قرار دادن اجسام سنگينتر از دو كيلوگرم بر روي درب چرخ خودداري نماييد .


راه اندازي چرخ خياطي :
در هنگام توليد چرخ خياطي كاچيران ، مفاصل و محلهاي متحرك آن روغنكاري و گريس كاري مناسب شده اند تا حركتهاي دوراني قطعات بدون گير و با صداي كم انجام شود . در صورتيكه چرخ را تازه خريداري نموده ايد و براي اولين بار مي خواهيد با آن كار كنيد و يا مدت طولاني از چرخ استفاده نكرده ايد و حالا مي خواهيد آنرا بكار اندازيد ، قبل از انجام دوخت حتما ابتداء به مدت یک تا دو دقيقه ، چرخ خياطي را بدون نخ كشي بكار بياندازيد . چرا كه استفاده نكردن طولاني مدت از چرخ  بخصوص اگر بدرستي پوشانده نشده باشد قدري باعث خشكي قطعات روغنكاري شده مي شود فلذا با كار كردن بدون دوخت چرخ ، محلهاي متحرك از حالت سفتي درآمده و مجددا روان و كم صدا مي شوند . 


تعمير و تنظيم چرخ خياطي :
در مواقعي كه كاركرد چرخ خياطي دچار اخلال شود و يا دوخت نامناسب انجام دهد و يا چرخ با سر وصدا كاركند ، انجام دوخت را متوقف كرده و چرخ را خاموش كنيد و آن را از برق جدا كنيد و با تعميركار چرخ خود تماس بگيريد و يا اينكه چرخ را در كارتن آن بسته بندي كرده براي تعمير به نمايندگيهاي مجاز مراجعه نماييد . اگر از تنظيمات و تعميرات چرخ آگاه نيستيد هرگز چرخ را دستكاري ننماييد چرا كه ممكن است باعث آسيب بيشتر چرخ شود .


چند نكته :


كار با چرخ خياطي ممكن است خطراتي را به همراه داشته باشد بنابراين مي بايست نكات ايمني زير رعايت شود :
* محل قرار گيري چرخ را بررسي نموده و اطمينان حاصل كنيد كه چرخ خياطي در محل خود فيكس و ثابت است
* چك كنيد كه كليد چرخ در وضعيت خاموش يا در وضعيت صفر باشد سپس ابتداء سوكت را به موتور وصل كرده پس از آن دوشاخه را به پريز برق وصل كنيد .
* در حين كار با چرخ خياطي كودكان را از محل كار دور كنيد و زماني كه قصد ترك چرخ را داشتيد حتما آنرا خاموش كرده و از برق بكشيد . در صورتي كه كودكي بتواند سوكت را از موتور جدا نمايد چون دوشاخه به برق وصل مي باشد ، با وارد كردن هر شيئي در داخل سوكت و يا قرار دادن سوكت در دهان خود كودك دچار برق گرفتگي خواهد شد . اين مهم است كه كنجكاوي كودكان براي كار با چرخ را دست كم نگيريد .
*براي خارج كردن سوكت از موتور به هيچوجه كابل را نكشيد حتما سوكت را بطور كامل گرفته و از موتور خارج نماييد . 
* قبل كار با چرخ خياطي دفترچه راهنماي چرخ را با دقت مطالعه كنيد .
* درصورتيكه آب بر روي چرخ خياطي ريخته شد دوخت را متوقف كرده و چرخ را خاموش كنيد و دو شاخه را از برق جدا كنيد و سوكت كابل را نيز از موتور جدا كنيد و مايعات داخل چرخ را با حركت دادن چرخ خالي كنيد . سپس چرخ را تميز كرده و به مدت دو روز در جاي مناسب قرار دهيد تا خشك شود . پس از آن نسبت به كار با آن اقدام نماييد . در صورتي كه مايعات شيميايي مانند الكل ، تينر ، يا مايعاتي مانند چاي ، قهوه ، نسكافه ، آب ميوه ها ، ترشيحات ، سوپ و بطور كل مايعاتي غير از آب بر روي چرخ ريخته شد علاوه بر تميز كردن سطوح چرخ ، بهتر است توسط تعميركار چرخ دمونتاژ شده و داخل آن نيز تميز شود تا هم بمرور زمان بوي بد توليد نكند و هم از زنگ زدگي احتمالي قطعات چرخ جلوگيري شود .
* در هنگام دوخت با چرخ خياطي پارچه را به زير دوخت هل ندهيد و يا از سمت پشت پارچه را نكشيد بلكه اجازه دهيد تا چرخ خودش دوختش را انجام دهد تنها شما هدايت كننده پارچه باشيد بدون آنكه پارچه را بكشيد . كشيدن پارچه هم باعث ناهماهنگ شدن دوختها مي شود و هم ممكن است باعث شكستن سوزن شده و به طبع آن صفحه دوخت يا قلاب آسيب ببيند .

نظرات