1398/11/19
چرخ خیاطی دست دوم یا استوک بخريم يا نخريم ؟

در بسیاری از مواقع به جهت صرفه جویی در هزینه تصمیم به خرید چرخ خیاطی دست دوم یا استوک می کنیم. اما نکته اینجاست که چگونه می توان کیفیت چرخ خیاطی دست دو را تشخیص داد؟ اگر قصد خرید چرخ خیاطی دست دوم دارید، حتما نکات این مقاله را به دقت مطالعه کنید.

در بسیاری از مواقع به جهت صرفه جویی در هزینه تصمیم به خرید چرخ خیاطی دست دوم می کنیم. اما نکته اینجاست که چگونه می توان کیفیت چرخ خیاطی دست دو را تشخیص داد؟
آیا اگر چرخ خیاطی ظاهری تمیز و سالم داشته باشد، این بدان معناست که موتور چرخ نیز زیاد کار نکرده و یا قطعات داخلی چرخ نیز از سلامت کامل برخوردار است؟
اگر قصد خرید چرخ خیاطی دست دوم دارید، حتما نکات این مقاله را به دقت مطالعه کنید.
بدليل حساسيت و دقت بالاي قطعات و مكانيزم هاي چرخ خياطي ، كارخانه هاي بزرگ توليد كننده چرخ خیاطی در جهان از جمله شركت كاچيران داراي استانداردهاي توليد خاصي مي باشند. به همين دليل چرخ خياطي از جمله محصولاتي است كه قطعات مكانيكي و حساس آن داراي عمر طولاني هستند . احتمالا در خانواده خود چرخ خياطي اي داشته باشيد كه عمر آن بيش از بيست سال است . با اين حال چرخ خياطي نيز همانند هر محصول ديگري بخشي از مكانيزمهاي آن تعيين كننده و گران قيمت مي باشند كه تعمير خرابي و يا تعويض آنها پر هزينه خواهد بود بخصوص اگر قطعات يدكي آن در بازار داخل كشور كمياب باشند.
یک چرخ خیاطی دست دو ممکن است ایرادهای فنی ای داشته باشد که فقط یک کارشناس قادر به تشخیص انها خواهد بود. يك چرخ خياطي دست دوم مستلزم صرف هزينه براي تعمير و يا تعويض قطعات معيوب آن است به همين دليل مهمترين ريسك خريد چرخ خياطي دست دوم ، احتمال عدم وجود قطعات يدكي آن در بازار داخل كشور مي باشد ، بر اين اساس قبل از خريد چرخ خياطي دست دوم بررسي نماييد كه آيا قطعات يدكي آن در بازار داخل كشور يافت مي شود يا خير و ريسك مهم ديگر در خريد چرخ خياطي دست دوم وجود تعميركار آن چرخ است كه حتما قبل از خريد چرخ خياطي دست دوم در خصوص خدمات تعميراتي چرخ تحقيق نماييد . پس از اطمينان از وجود قطعات يدكي چرخ دست دوم مورد نظر و نيز اطمينان از وجود تعميركار آن چرخ سپس كار كارشناسي چرخ خياطي مورد نظرتون را با توجه به موارد اشاره شده در این مقاله انجام داده و نسبت به خريد آن اقدام نماييد .دقت کنید که در خريد چرخ خياطي دست دوم حتما مي بايست كار كارشناسي صورت گیرد

و همچنین به نكات  زير توجه نماييد :
خريد چرخهاي مكانيكي خانگي دست دوم یا استوک:
1.    كنترل كنيد كه موتور(دينام) چرخ خياطي سالم باشد بدين صورت كه :
 اولا در حين كار چرخ به صداي كاركرد موتور آن به دقت گوش فرادهيد تا صداي اضافي از آن شنيده نشود صداهايي مثل زوزه كشيدن ، تق و تق كردن ، صداي جرقه ، كم و زياد شدن صداي موتور و غيره (بايد موتور صداي يكنواختي داشته باشد) دوما دقت كنيد چرخ خياطي در ناحيه موتور لرزش بيش از حد نسبت به بقيه نقاط چرخ نداشته باشد . سوما سرعت دوخت چرخ كمتر از حد نرمال يا بيشتر از حد نرمال نباشد .( البته بسته به نوع چرخها سرعت دوختها متفاوت مي باشند فلذا با چرخ مشابه مقايسه گردد ). چهارما به بوي موتور توجه كنيد نبايد بوي سوختگي و بوي بدي از آن شنيده شود پنجما در صورت امكان به گرماي بدنه موتور و يا باد خروجي از موتور توجه كنيد نبايد باد داغي از آن خارج شود و نيز نبايد بدنه موتور بيشتر از 60 درجه داغ شود
2.    كنترل كنيد پدال چرخ خياطي سالم باشد بدين صورت كه :
اولا با فشار آوردن بر روي پدال صداي اضافي از آن شنيده نشود از حمله صداي جير جير ، صداي جرقه و غيره . ( از پدال چرخ نبايد صدايي شنيده شود) دوما پدال را تكان دهيد در اين صورت نيز نبايد صدايي از آن شنيده شود سوما در حين كار چرخ از پدال نبايد بوي بدي شنيده شود چهارما با به آرامي فشار آوردن بر روي پدال ، چرخ خياطي نيز به آرامي شروع به كار كند ، ( چرخ خياطي با فشار آوردن بر روي پدال نبايد بطور ناگهاني شروع بكار كند ) در پدالهاي دو سرعته نيز همين موارد را در هر يك از سرعتها كنترل كنيد .
3.    مجموعه كمپلتي چرخ خياطي را كنترل كنيد :
اولا هيچيك از قسمتهاي آن نبايد شكسته باشد دوما بازوهاي(روبندها) آن را كنار زده و قلاب را خارج كنيد و با استفاده از ذره بين نوك قلاب را بدقت نگاه كنيد كه پريدگي يا شكستگي نداشته باشد ، (كوچكترين خرابي در نوك قلاب در دوخت چرخ كاملا تاثير منفي خواهد گذاشت) سوما دندانه هاي پينيون و كرانويل متصل به كمپلتي داخل چرخ را در زير نور بدقت نگاه كنيد ، نبايد له شدگي و يا شكستگي در دندانه ها ديده شود . چهارما سطوح كمپلتي را بدقت وارسي نماييد تا زنگ زدگي در سطوح آن نباشد . چهارما به صداي كمپلتي در حين كار كردن گوش فرادهيد ، نبايد صداي اضافي داشته باشد پنجما پين قلاب را با انگشتان دست گرفته و در جاي خود عقب جلو كنيد در جاي خود نبايد لقي داشته باشد .

مقاله متشابه: انواع چرخ خياطي را بشناسیم. (قسمت اول-چرخ خیاطی خانگی)


4.    تنظيمات چرخ را چك كنيد :
اولا در دوخت راسته دوزي بايد سوزن در وسط شيار صفحه دوخت باشد دوما در دوخت زيگزاگ بايد فاصله سوزن در طرفين دوخت زيگزاگ نسبت به چپ و راست شيار صفحه دوخت يكسان باشد سوما وقتي سوزن تا انتها پايين آورده شد ، پس از برگشت آن به طرف بالا نوك قلاب در جايي بالاتر از وسط سوراخ سوزن به سوزن برسد و نبايد از پشت سوزن فاصله داشته باشد چهارما وقتي سوزن در داخل شيار صفحه دوخت وارد مي شود نبايد در حين پايين رفتن بطرف چپ يا راست حركتي داشته باشد .
5.    دوخت هاي چرخ را كنترل كنيد :
اولا دوخت راسته دوزي انجام دهيد بايد دوختها كاملا يكنواخت و بطور مستقيم دوخته شود و زيگزاگ نباشد دوما دوخت زيگزاگ را بدوزيد بايد عرض دوخت با حداكثر عرض دوخت تعريف شده براي چرخ يكسان باشد سوما دوخت جادگمه انجام دهيد بايد در دوخت جادگمه طرفين جادگمه مشابه با هم دوخته شود چهارما يك دوخت استرچ انجام دهيد بايد شكل دوخت متناسب با شكل دوخت انتخابي باشد و محل هاي فرود سوزن در نقاط تكرار شونده و متناظر هم باشد پنجما دوخت تزئيني انجام دهيد كه در اين صورت هم بايد دوخت حاصل با شكل دوخت تعريف شده براي آن متناطر باشد و هم بطور يكنواخت تكرار شده باشد
6.    نيروي كشش نخ چرخ را مطابق با توضيحات دفترچه راهنماي چرخ كنترل و تنظيم كنيد و در حين دوخت به زير و روي پارچه به دقت نگاه كنيد ، هم نبايد نخ زير پارچه به روي پارچه بياد و هم نبايد نخ روي پارچه بيش از حد به زير پارچه ريخته شود و نيز دوختهاي انجام شده بر روي پارچه نبايد چنان جمع شده باشد كه پارچه چروك شود .
7.    مكانيزم ماسوره چرخ را كنترل كنيد بدين صورت كه ماسوره را در جاي خود قرار داده و مطابق با توضيحات دفترچه راهنماي چرخ نسبت به پر كردن ماسوره اقدام نماييد . بايد ماسوره طوري پر شود كه هنگام پر شدن ماسوره نخ بطور مرتب بالا پايين شده و حلقه هاي نخ در كنار هم چيده شود و پس از پر شدن ماسوره دقت كنيد كلاف نخ روي ماسوره شل يا سفت نباشد .
8.    ظاهر چرخ را كنترل نماييد تا شكستگي در قطعات آن وجود نداشته باشد و بدنه اصلي چرخ(بدنه فلزي آن) را نيز وارسي نماييد تا مبادا شكستگي داشته باشد ( توجه داشته باشيد كه تعويض بدنه باندازه يك چرخ نو هزينه دارد )
9.    رنگ قطعات ظاهري چرخ طي ساليان تغيير رنگ مي دهد بنابراين براي چرخهاي دست دوم عيب محسوب نمي شود ولي اگر اين موضوع برايتان اهميت دارد مي توانيد آنها را تعويض نماييد
10.    چرخ خياطي را هم درحالت خاموش و هم درحالت كار كردن بو نماييد ، نبايد بوي بدي از آن به مشام برسد و نيز كاورينگ چرخ را باز كرده و داخل چرخ را در برابر نور كافي به دقت وارسي نماييد ، نبايد زنگ زدگي در قطعات چرخ ديده شود .
11.    به ويژگيها و دوختها و امكانات چرخ خياطي دست دوم مورد نظر توجه نماييد كه آيا جوابگوي خواسته هاي شما مي باشد .


خريد چرخ خياطي خانگي الكترونيكي يا كامپيوتري دست دوم یا استوک :
1.    در خريد چرخ خياطي الكترونيكي يا كامپيوتري همانند خريد چرخ خياطي مكانيكي كليه موارد اشاره شده در بالا را كنترل و وارسي نماييد .
2.    در چرخ خياطي الكترونيكي و يا كامپيوتري حتما مطابق با دفترچه راهنماي آن كليه عملياتي كه با استفاده از كليدهاي آنها مي توان انجام داد را بررسي نموده و تست عملي انجام دهيد زيرا عدم اجراي هر يك از آنها نشانه وجود اشكال در مدارات الكترونيكي آن مي باشد كه در برخي موارد نياز به تعويض كامل برد اصلي آن خواهيد داشت كه پر هزينه مي باشد .
نكته آخر اينكه خريد چرخ خياطي دست دوم توليد داخل كشور نسبت به چرخ خياطي هاي وارداتي به مراتب ريسك خريد كمتري داشته و با اطمينان بيشتري مي توانيد نسبت به خريد آن اقدام نماييد .

مقالات متشابه: 

قیمت چرخ خیاطی به چه عواملی بستگی دارد. 

انواع چرخ خياطي را بشناسیم. (قسمت اول-چرخ خیاطی خانگی)

ویدیوهای آموزشی خیاطی و کار با چرخ 

نظرات