1398/11/20
خرید و فروش چرخ خیاطی دست دوم یا استوک چه مزایا و چه معایبی دارد؟

در بسیاری از سایتها آگهی خرید و فروش چرخ خیاطی دست دوم به چشم می خورد. ولی با وجود ارزان بودن چرخ دست دوم یا استوک، همواره نگرانی هایی برای مان وجود دارد که آیا خرید این چرخ خیاطی کارکرده ریسک است یا منفعت؟

چرخ خیاطی دست دوم یا استوک:
چرخ خیاطی دست دوم بخریم یا نخریم سوال و دغدغه خیلی از کاربران عزیز و ماندن بر سر دوراهی !
عده ای توصیه می کنند چرخ خیاطی دست دوم بخريد چون دلیل آن ها کیفیت خوب چرخ های قدیمی است ، عده ای توصیه نمی کنند چون دلیل آن ها این است که اگر خوب بود صاحب اولی آن را نمی فروخت و با یک سرویس و تعمیر و نگهداری نگهش می داشت.
بهتر است نظرات دیگران را مطالعه و بررسی کنیم که کدام یک درست و کدام یک نادرست است؟


مقایسه بین چرخ نو و چرخ خیاطی دست دوم
کیفیت
چرخ اكبند دارای اجزاء و قطعات نو و جدید هست و هر قطعه اندازه خاص خود را دارد و در ساخت قطعات  هر چه اندازه ها دقیق تر باشد کیفیت قطعه بالاتر و در نهایت کیفیت محصول بالاتر خواهد بود و این موضوع مورد تایید سازنده قطعات مثل تراشکارها و سنگ کار ها نیز هست. پس قطعه نو با ساخت دقیق با کیفیت تر است.
ببینیم در چرخ های دست دوم برای این قطعات چه اتفاقی می افتد. اجزاء و قطعات مکانیکی در اثر کار و سایش روی هم از ضخامت یا قطر آنها کم می شود، و این موضوع مورد تایید قطعه سازان نیز می باشد.حالا اگر قطعه از اندازه استاندارد خودش خارج شود دیگر آن کیفیت اولیه را ندارد.
نتیجه : از لحاظ فنی، محصول کارکرده (چرخ خیاطی کارکرده یا دست دوم) دارای کیفیت پایین تری است چون اندازه قطعات از استاندارد خارج شده است .اما به دلیل بعضی از تفكرات نادرست و تبلیغات سينه به سينه مردم گاهاً یک موضوع اشتباه تبدیل به یک باور می شود. ولي با توجه به توضيحات متوجه شديم قطعه كار كرده كيفيت پايين تري نسبت به نو دارد.


-گارانتی
محصولات نو عموماً گارانتی دارند یعنی یک شرکت معتبر بعد از فروش محصول آن را پشتیبانی می کند و اگر محصول خراب باشد برای شما تعمیر یا تعویض می کند که این کار با حمایت و پشتیبانی شرکت معتبر انجام می شود. پس گارانتی  یک  قوت قلبی برای خریدار است که مطمئن است پول پرداخت شده سوخت نمی شود.
هنگام خرید چرخ های دست دوم یا چرخ های قدیمی هیچ گارانتی و یا تعویضی در کار نیست و هیچ شرکتی از آن پشتیبانی نمی کند حتی اگر فروشنده این موضوع را به شما اعلام نکند و برعکس به شما امید بدهد که در صورت خرابی از شما پشتیبانی می کند اگر محصول شما خراب شود دچار مشکلات زیادی خواهید شد. اكثر فروشنده ها و فروشگاه ها خودشان تعمیرگاه ندارند و تعمیرات چرخ خیاطی را نمی دانند . نماینده های تعمیرات چرخ خیاطی عموماً یک مغازه و تعمیرگاه مجزا است ،کسی که چرخ خیاطی را به شما نفروخته است ازشما گارانتي را نمي پذيرد  پس شما بدون پشتیبان خواهید بود.
نتیجه: محصول نو بخریم تا خیالمان بابت تعمیرات و گارانتی راحت باشد.البته باید به این نکته توجه داشت که سازنده آن محصول یک شرکت معتبر باشد.

-عمر مفید Life Time
هر قطعه مکانیکی یا الکترونیکی دارای یک عمر مفید هستند که بعد از آن در قطعات برقی و الکترونیکی می سوزند و در قطعات مکانیکی لق شده و یا مي شكنند .هیچ قطعه ای در دنیا وجود ندارد که عمر مفید نداشته باشد .اگر نظر کارشناس فنی در این مورد بپرسید حتماً به شما خواهد گفت که قطعات در اثر استهلاک فرسوده خواهند شد و پس از فرسوده شدن قادر به عملکرد درست خود در مجموعه نخواهند بود.
الکتروموتور ،ذغال تمام می کند و اتصال کوتاه شده و ميسوزد .خازن ،مقاومت و آی سی در اثر گرما و تنش های گرمایی وظیفه خود را انجام نمی دهند و می سوزند. كليد ها لق و شل ميشوند . قطعات مکانیکی ساییده شده و لق می شوند و صدا تولید می کنند یا می شکنند.قطعات پلاستیکی ترد و شکننده شده و با یک حرکت یا لرزش یا ضربه کوچک می شکنند.
نتیجه: اگر محصول کهنه و چرخ خیاطی قدیمی کارکرده بخرید هر لحظه ممکن است خراب شود پس آمادگی این مسئله را داشته باشید.


-تکنولوژی و به روز بودن
حال فرض کنیم یک چرخ خیاطی دست دوم خوب خریدیم که از هر نظر مناسب است. ولی باید در نظر داشته باشیم از نظر اجزاء و قطعات به روز شده نیست و طراحی قدیمی است و ظاهر زیبا ندارد. چون از نظر روحی و روانی امروزه طرح ظاهری هم جزء اصول مهم طراحی محسوب می شود که باعث برقراری ارتباط مثبت بین محصول و کاربر می گردد. اگر به محصول جدید (چرخ خیاطی طراحی جدید) توجه کنید همه آن ها زیبا و ظاهری شیک دارند، طراحان به این نتیجه رسیده اند که ظاهر زیبا حتی شاید از کیفیت هم مهم تر باشد.
نتیجه: پس از ظاهر زیبای محصول هم غافل نشوید.

بیشتر بخوانید: اصول تعمير و نگهداري چرخ خياطي


-بهداشت
محصولات مصرفی خانگی مثل چرخ خیاطی که احتمال دارد کاربر هنگام کار کردن در اثر برخورد دست با سوزن و لبه های تیز محصول، قیچی و بشکاف و ... زخمی و دچار خون ریزی شود و قسمتهایی که دور از دید هستند را آلوده کنند و اگر کسی که از چرخ خیاطی استفاده کرده بیماری مثل هپاتیت، ایدز، سارس، کرونا و ... داشته باشد چرخ را آلوده کرده و خريدار چرخ خیاطی دست دوم هنگام استفاده از چرخ زخمی شود كه امکان انتقال بیماری وجود دارد. بر همین اساس شرکت های تولید کننده معتبر چرخ خیاطی همیشه چرخ های تولید شده نهایی را با محلول الکل و شیشه شوی تمیز و ضدعفونی میکنند تا آلودگی آن را از بین ببرند.
نتيجه :  محصول نو (چرخ خیاطی نو) آلوده به هیچ نوع ویروس و میکروبی نیست. در حاليكه چرخ خیاطی دست دوم احتمال آلوده كردن كاربر را دارد.


-قطعات یدکی
بیشتر شرکت های تولید کننده حتي بعد از اتمام گارانتی پشتیبانی ارائه قطعات یدکی تا چندین سال آینده را تضمین می کنند ،شایدگارانتی محصول شما تمام شود ولی خیالتان از بابت تامین قطعات یدکی و تعویض آنها راحت است. در خصوص محصولات دست دوم این امکان وجود ندارد و اگر یک  قطعه به هر دلیلی معیوب شود حتماً شما را دچار دردسر خواهد کرد.
نتیجه:  محصولی بخریم که بتوان قطعات یدکی آن را تامین کرد.

اگر بنا به دلایلی مجبور به خرید چرخ دست دوم شدیم چکار کنیم که کمتر متضرر شویم؟
1-    حتماً از فروشگاهای معتبر خرید کنید اگر فروشنده ادعا می کند گارانتی دارد از فروشنده بخواهید کتباً این موضوع را تضمین نماید و ثبت  کند که در صورت خرابی در همین فروشگاه و با مسئولیت فروشگاه تعمیر خواهد شد.
2-    به دقت چرخ خیاطی دست دوم را مورد بررسی قرار دهید و از دستکش استفاده کنید و مراقب باشید سوزن و یا قطعات تیز به دستتان آسیب نزند و بعد از خرید حتماً با محلول الکل و شیشه شوی همه قسمت های چرخ خیاطی را ضدعفونی کنید.
3-    اگه صدای ضربه زدن منقطع با ریتم خاص شنیدید حتماً خرابی در چرخ خیاطی هست .
4-    دوخت ها را کنترل کنید و جا افتادن دوخت را بررسی نمایید.
5-    فاصله سوزن تا نوک قلاب را دقت کنید که خیلی کم و یا خیلی زیاد نباشد.
6-    قطعات ظاهری پلاستیکی را ببینید که زرد نشده باشد یا کمتر زرد شده باشد چون هرچه عمر چرخ بیشتر باشد قطعات پلاستیک سفید به زرد متمایل می شود.
7-    انواع پارچه را برای دوخت با خود ببرید: ژرسه، نازک، ضخیم و ... و دوخت را تست کنید.
8-    تمام مدل های دوخت را چک کنید.
9-    جست و جو کنید که آیا قطعات یدکی آن به راحتی قابل دسترسی هست.
10-    سعی کنید مسخ صحبت های فروشنده نشوید. چون احتمال دارد شما را تحت تاثیر قرار داده و با بزرگ نمایی بخواهد محصولش را به شما بفروشد. چون فروش چرخ خیاطی های استوک حاشیه سود بیشتری برای فروشنده دارند.
11-    اگر در دوخت و دوز تخصص ندارید با متخصص این کار به خرید بروید.
12-    چرخ خیاطی های قدیمی کاربرد سختی دارند سعی کنید چرخ خیاطی ای انتخاب کنید که کاربری آن آسان باشد.
13-     دقت كنيد زنگ زدگي در داخل چرخ نباشد و يا اثري از ساييدگي ديده نشود .

 

مقالات مرتبط:

معرفی چرخ خیاطی جدید کاچیران، رز الکترونیکی 2050

انواع چرخ خياطي را بشناسیم. (قسمت دوم-چرخ خیاطی صنعتی و سردوز)

قیمت چرخ خیاطی به چه عواملی بستگی دارد.​​​​​​​

نظرات